Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Nové číslo časopisu Akadémia

Vychádza nové číslo časopisu Akadémia/Správy SAV

14. 2. 2022 | videné 647-krát

Čo čaká Slovenskú akadémiu vied v najbližších mesiacoch? Ako sa zmenia pravidlá akreditácie, ktorou prejdú jej ústavy. Ako sa zlaďuje smerovanie vedeckej inštitúcie s misiami Európskej únie. Profily ocenených vedcov a zaujímavé nové projekty. To je len výber z čítania, ktoré prináša prvé tohtoročné číslo časopisu Akadémia/Správy SAV.

V uplynulých mesiacoch rozbehlo svoju prácu nové Predsedníctvo Slovenskej akadémie vied, naštartovali sa projekty SASPRO a Impulz, parlament schválil novely zákonov o SAV a o verejnej výskumnej inštitúcii, čo umožnilo nedávnu transformáciu ústavov akadémie. O tom, ale aj o blížiacej sa akreditácii a ďalších plánoch hovorí v rozhovore Na výzvy budúcnosti zodpovie len veda a vzdelanie Pavol Šajgalík, predseda Slovenskej akadémie vied.

Ako hovorí predseda akreditačnej komisie Peter Samuely, podpredseda SAV pre vedu, výskum a inovácie, zmenami, čo SAV urobila oproti minulej akreditácii, sa snažila reflektovať diskusiu, ktorú minulé hodnotenie prinieslo. Viac o príprave hodnotenia ústavov, ktoré bude tento rok v texte Model akreditácie ostal, no nie je bez zmien.

Martin Nosko zdôrazňuje, že ústav, ktorému šéfuje, fungoval dobre aj pred jeho nástupom do funkcie. No predsa mal, ako nový riaditeľ Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV pred čosi viac ako rokom pred sebou celý rad cieľov. K transformácii a akreditácii ústavu pridal napríklad ambíciu priblížiť vedecké smerovanie inštitúcie, ktorú vedie ku globálnym misiám, ako ich vníma Európska únia. Ale napríklad aj osobný cieľ, posunúť výučbu technických predmetov na slovenských školách. Viac v rozhovore Ústav chce mať bližšie ku globálnym misiám.

„Vyberám si závažné témy, ktoré ma zaujímajú, bavia a mám pocit, že do nich dokážem niečo doplniť. Že nie sú podľa môjho názoru celkom spracované. Alebo sa o nich dosť nerozpráva. Myslím si, že to je jedna z najdôležitejších úloh historikov.“ Veronika Szeghy-Gayer zo Spoločenskovedného ústavu Centra spoločenských a psychologických vied SAV si na jeseň prevzala ocenenie Danubius Young Scientist Award. Viac v profile Nechcem písať jednoduché príbehy.

Alžbeta Kráľová Trančíková z martinského Biomedicínskeho centra Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Neuroimunologického ústavu SAV sa od roku 2010 venuje výhradne výskumu Parkinsonovej choroby. Jej projekty majú za cieľ zistiť, ako by sa dali pacienti diagnostikovať už v skorých štádiách. Nedávno získala v kategórii od 36 do 45 rokov ocenenie pre vedkyne v rámci lokálneho projektu L’Oréal-UNESCO Pre ženy vo vede. V kategórii do 35 rokov ocenili Silviu Schmidtovú z Ústavu experimentálnej onkológie Biomedicínskeho centra SAV. Ich výskumy približuje článok Ako skôr diagnostikovať Parkinsona.

Skúmanie vzájomných vzťahov medzi kliešťom a vírusovým patogénom, ktorý spôsobuje kliešťovú encefalitídu, je téma, ktorej sa venuje Juraj Koči z Oddelenia ekológie vírusov Virologického ústavu BMC SAV a Ústavu zoológie SAV. Na dva roky mu vytvoril podmienky aj európsky grant Marie Skłodowska-Curie Actions Individual Fellowship z Horizontu 2020. Viac v texte Sonda do vzťahov kliešťa a vírusu.

Viac na Akadémia / Správy SAV  časopis Slovenskej akadémie vied

Text: Martin Podstupka

Foto: Martin Bystriansky

Súvisiace články