Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Hostkou Sone G. Lutherovej v najnovšej epizóde Vedeckého podcastu SAV bola etnologička a expertka na nehmotné kultúrne dedičstvo Ľubica Voľanská z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV.

Vyšla 28. epizóda Vedeckého podcastu SAV

10. 12. 2021 | zhliadnuté 668-krát

Hostkou Sone G. Lutherovej v najnovšej epizóde Vedeckého podcastu SAV bola etnologička a expertka na nehmotné kultúrne dedičstvo Ľubica Voľanská z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV. Doktorka Voľanská svojimi rozmanitými aktivitami dokazuje, aký široký záber môžu mať sociálne vedy. Vo svojom výskume sa venuje téme starnutia a staroby. Od roku 2019 pôsobí ako vôbec prvá zástupkyňa Slovenska v Hodnotiacom orgáne Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. V podcaste hovorila aj o občianskom združení Zrejme a pripravovanej publikácií o živote v bytovom dome AVION v Bratislave.

„Dôležité je mať správny ventil,“ odpovedá v podcaste Ľubica Voľanská na otázku, ako dokáže zvládnuť všetky aktivity, ktoré sú podľa nej „vlastne všetky odlišné a rôznorodé“. Etnológia aj sociálna antropológia vychádzajú z odlišnej tradície, približuje vedkyňa ďalej svoju prácu a objasňuje oba pojmy a zameranie výskumov.

Doktorka Voľanská opisuje aj knižný projekt Avion, na ktorom pracuje s kolegyňou Katarínou Haberlandovou, teoretičkou architektúry z Oddelenia architektúry Historického ústavu SAV. „Je o Avione, nadčasovom obytnom bloku v Bratislave, postavenom v rokoch 1930 – 1931. Snažíme sa v ňom spojiť tri pohľady – architektonický aspekt, prepojenosť stavby so spoločenským vývojom a treťou rovinou sú jednotlivé príbehy obyvateľov,“ ozrejmuje vedkyňa a podrobne vykresľuje metódy svojho výskumu.

Tému starnutia, ktorej sa dlhodobo venuje, si vybrala aj preto, že sa vo svojich výskumoch venovala rodine: „Nechcela som ísť veľmi do histórie – no mala som starého otca, ktorý bol pre mňa fascinujúcu osobou, všade ma brával, mnohé ma naučil... Zomrel ako takmer storočný a možno aj práve vďaka nemu som sa téme starnutia začala venovať,“ načrtáva vedkyňa počiatky záujmu o výskum staroby. Venovala jej aj dizertačnú prácu, pri ktorej použila špecifické metódy. „Vo výskume mi nešlo o to, ako sa udalosti reálne stali, ale ako si na ne spomínajú ľudia a ako to ovplyvňuje ich súčasný život,“ naznačuje vedkyňa a hovorí, ako sa za roky výskumu zmenil aj jej vlastný pohľad na seniorov a seniorky.

V podcaste sa Ľ. Voľanská dotkne aj súčasnej pandemickej situácie, keď hovorí o výskume každodenného života a medzigeneračných vzťahoch počas pandémie, ktorý realizuje spolu s kolegyňami a kolegami z ústavu. Hovorí, ako sa v tomto období demaskoval náš vzťah k starším ľuďom a aké dôležité je právo rozhodovať sám o sebe. Zdôrazňuje, že v komunikácii so staršími ľuďmi sme v covid-pandémii urobili krok späť.

Vedkyňa sa nevyhla ani najhorúcejšej téme súčasnosti – očkovaniu seniorov – a ponúka svoje pohľady. Venuje sa aj ďalšiemu projektu, zameranému na tvorbu bývania pre každý vek – DESIRE či ďalším, ktoré sú spojené so seniormi alebo starnutím. Vysvetlí aj pojem nehmotného kultúrneho dedičstva, dovolí nám nahliadnuť do rozhodovacieho procesu o tom, čo a prečo sa stane súčasťou kultúrneho dedičstva UNESCO a prezradí, ktoré prvky zapísané do tohto prestížneho zoznamu boli pre ňu najfascinujúcejšie.

Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, Google Podcasts a na Spotify. Celý rozhovor s Ľubicou Voľanskou si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu.

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Foto. Martin Bystriansky

 

Súvisiace články