Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ilustračná snímka, Virologický ústav SAV

BMC SAV opäť získalo certifikát o absolvovaní externého hodnotenia kvality testovania na SARS-CoV-2

18. 11. 2021 | videné 649-krát

Virologické laboratórium BMC SAV, ktoré sa už od začiatku pandémie dobrovoľne zapojilo do rutinného testovania na SARS-CoV-2, sa približne po roku opäť zapojilo do externého hodnotenia kvality testovania na SARS-CoV-2 (v skratke EQA, z anglického external quality assesment), ktoré organizovalo Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (European Center for Disease Prevention and Control, ECDC) v spolupráci s dvomi mimoriadne prestížnymi európskymi pracoviskami, nemeckým Charité Berlín a holandským National Institute for Public Health and the Environment (RIVM).

V rámci testu sa laboratóriám zaslalo 12 zaslepených vzoriek, ktoré obsahovali okrem SARS-CoV-2 aj zmes iných ľudských respiračných vírusov a zmes iných koronavírusov. Dôraz sa tentoraz kládol na detekciu rôznych variantov vírusu, v teste ich bolo zaradených až sedem. Zároveň sa porovnávala aj citlivosť, najmenej koncentrovaná vzorka obsahovala v priemere len 2,5 kópie vírusového genómu v mikrolitri analyzovanej RNA. Tím BMC SAV obstál v tejto skúške výborne a dosiahol 100-percentnú zhodu s očakávanými výsledkami. Tejto externej kontroly kvality sa zúčastnilo 59 laboratórií, bezchybne v ňom obstálo len 73 percent z nich.

„Veľmi sa z tohto spoločného úspechu tešíme. Takáto spätná väzba je pre nás dôležitá. Utvrdzuje nás, že máme správne nastavené laboratórne procesy a máme skvelý tím ľudí. Rovnako chcem zdôrazniť, že je to ďalšie nezávislé potvrdenie, že slovenské PCR testy vyvíjané spoločnosťou MultiplexDX majú svetovú kvalitu, sú veľmi citlivé a spoľahlivé. Sme veľmi hrdí, že sa na ich vývoji a produkcii podieľame klinickými validáciami a poskytovaním vírusovej RNA. Vynikajúce je, že sme test absolvovali vlastne dvakrát. Použili sme navyše aj najnovšiu verziu testu, označovanú ako rTEST COVID-19 qPCR Rapid Kit, ktorá umožňuje vynechanie kroku RNA extrakcie a teda umožňuje skrátenie, zjednodušenie a zároveň aj zlacnenie celého procesu. Aj s týmto novým testom sme dosiahli bezchybné výsledky,“ povedal pri tejto príležitosti Dr. Boris Klempa, ktorého Oddelenie ekológie vírusov testovanie v rámci BMC SAV zastrešuje.

Text: BMC SAV

Foto: TASR

Súvisiace články