Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Témy doktorandského štúdia

Archeologický ústav SAV, v. v. i.

Názov témy
Interakcia človek a rieka v minulosti z pohľadu archeológie na príklade riek Váh a Hron
Program DŠ
interná/externá
Meno školiteľa/-ky
PhDr. Klaudia Daňová, PhD.
Kontakt:
Prijímajúca škola
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Stručná anotácia
Rieky predstavujú nielen významné krajinné prvky, ale z pohľadu minulých populácii aj prvky, ktoré do výraznej miery ovplyvňovali ich komunikačné, sídlené stratégie či náboženské praktiky. Dokladmi týchto udalostí sú predovšetkým stopy ľudských aktivít priamo v riečnom toku alebo jeho bezprostrednom okolí. Práca predstavuje svojím obsahom prvý pokus v slovenských podmienkach o komplexné spracovanie témy rieky ako objektu archeologického bádania. Geograficky sa práca zameriava na dvojicu významných slovenských tokov Váh a Hron. Ide o rieky, z ktorých pochádza z minulosti veľké množstvo nálezov a ktorých využitie v mladších obdobiach je pomerne dobre dokumentované aj v historiografii. Názvy riek sa objavujú už v antických prameňoch čo dokladá ich hospodársky aj vojenský význam už na prelome letopočtov.
Metodika práce bude pozostávať z dvoch častí a to heuristickej (zameranej na analýzu historických a súčasných mapových podkladov, historických správ, archívne rešerše nálezových správ, dostupnej literatúry) a empirickej časti (samotný terénny výskum zameraný na prieskum vytipovaných úsekov korýt riek a ich okolia).
Chronologicky bude práca zameraná na obdobie ľudských dejín po rok 1918. Takto široko poňaté časové zaradenie práce poskytuje možnosť odlíšiť resp. porovnať charakter resp. intenzitu nálezov v jednotlivých obdobiach.