Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Témy doktorandského štúdia

Ústav stavebníctva a architektúry SAV, v. v. i.

Názov témy
Štúdium materiálového zloženia nových kompozitných cementov pre vývoj samozhutniteľného betónu
Program DŠ
Anorganická technológia a materiály
Meno školiteľa/-ky
Prof.Dr.Ing. Martin-Tchingnabé Palou
Kontakt:
Prijímajúca škola
Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU
Stručná anotácia
Nové kompozitné zmesové cementy získavajú pozornosť výskumníkov ako nové ekologické stavebné materiály. Niektoré z nich označené CEM II/C-M, CEM VI (S-P), CEM VI (S-V), CEM VI (S-L), CEM VI (S-LL), obsahujúce trosku, prírodný puzolán a vápenec boli vyvinuté. V porovnaní s portlandským cementom, CEM I s 95 % obsahom slinku, cementy CEM II/C-M a CEM VI, na ktoré sa vzťahuje EN 197-5, by mali umožniť širší vývoj cementov s veľmi nízkym obsahom slinku ako jeden z krokov k cieľu neutrality v cementárskom a stavebnom priemysle. Napríklad pre CEM II/C-M možno obsah slinku znížiť na 50 % hmotn. a pre kompozitné cementy skupiny CEM VI až na 35 % hmotn.
Preto náhrada portlandského cementového slinku reaktívnymi doplnkovými cementovými materiálmi a vápencom je v súčasnosti primárnym nástrojom na zníženie uhlíkovej stopy pri výrobe cementu a predpokladá sa, že tomu tak bude aj v nasledujúcich desaťročiach.
Predkladaná dizertačná práca bude skúmať materiálové zloženie nových kompozitných cementov (portlandský cement, vysokopecná troska, metakaolín a vápenec v rôznych pomeroch) ako spojivá, prírodné a recyklované kamenivo, pomer vody a spojiva a prísady na rozvoj samozhutniteľného betónu. Zameriava sa tiež na hodnotenie technických a inžinierske vlastností, pórovej štruktúry a mikroštruktúry zavedeného samozhutniteľného betónu.