Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Témy doktorandského štúdia

Historický ústav SAV, v. v. i.

Názov témy
Dynamika propagandy v studenej vojne: globálny vplyv Československa
Program DŠ
všeobecné dejiny
Meno školiteľa/-ky
Mgr. Dušan Segeš, M.A., PhD.
Kontakt:
Prijímajúca škola
Filozofická fakulta UK
Stručná anotácia
Od 40. rokov 20. storočia sa strategické využívanie psychologickej vojny, v ktorej plnila kľúčovú úlohu propaganda, stalo neoddeliteľnou súčasťou presadzovania zahraničnopolitických cieľov a formovania verejnej mienky. Studená vojna ako súboj medzi Spojenými štátmi a Sovietskym zväzom a nimi reprezentovanými ideológiami legitimizovala prax indoktrinácie spoločností prostredníctvom propagandy. Platí to aj o ich satelitoch vrátane Československa. Dizertačná práca sa bude sústrediť na úlohu Československa v globálnom konflikte, pričom sa zameria primárne na "vojnu ideí" vedenú prostredníctvom propagandy. Bude skúmať dynamiky, ktoré v závislosti od strategických záujmov lídra socialistického tábora, Sovietskeho zväzu, upravovali hranice medzi "priateľom" a "nepriateľom" a ich propagandistických prezentácií. Obzvlášť zaujímavo sa tento fenomén premietol v prezentáciách štátov, ich politických predstaviteľov a obyvateľstva na inom ako európskom kontinente. Dizertačná práca bude skúmať, ako komunistická štátna propaganda prezentovala svetové dianie a široko chápaný okolitý svet, v prípade “nepriateľských” štátov rozlišujúc medzi "vodcami" a "ľudom". Bude reflektovať nuansy československej zahraničnej politiky, pričom poukáže na jej dvojkoľajnosť v angažovaní sa v "nepriateľských", "kapitalistických" krajinách prostredníctvom podpory "pokrokových síl". Tematický diapazón je široký a ponúka možnosť reflektovať úlohu kultúrnej propagandy pri formovaní medzinárodných vzťahov a preskúmať, ako sa literatúra, kinematografia a umenie stali nástrojmi v projekcii tzv. mäkkej moci a ovplyvňovaní názorov spoločností v zahraničí. Rovnako bude skúmať vplyv médií v prostredí komunistickej diktatúry a jej cenzúry a priblíži reakcie verejnosti na propagandistické kampane.
Doktorandská práca bude ďalej reflektovať vývoj propagandistických techník, ovplyvnených nástupom nových technológií, ktoré vytvorili možnosti pre masové šírenie informácií (a propagandy) formou rozhlasového a televízneho vysielania.
S dôrazom na aktuálny význam by doktorandská dizertačná práca mohla skúmať trvalý vplyv komunistickej propagandy na názory Čechov a Slovákov obzvlášť na vzdialené štáty a spoločnosti v Amerike, Ázii, Afrike atď., ktorý siaha za obdobie studenej vojny.
Potenciálni uchádzači by mali preukázať dobré znalosti o typoch propagandy a mechanizmoch jej fungovania. Okrem toho sa vyžaduje všeobecný prehľad o vývoji medzinárodných vzťahov v období studenej vojny, ako aj základná znalosť mechanizmov fungovania propagandistického aparátu v Československu.
Podmienkou pre uchádzača/uchádzačku je výborná znalosť angličtiny slovom aj písmom, a taktiež dobrá znalosť ďalších cudzích jazykov (v závislosti od tematického zamerania dizertačnej práce) je nevyhnutná pre efektívnu prácu s historickými prameňmi.