Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Témy doktorandského štúdia

Astronomický ústav SAV, v. v. i.

Názov témy
Pozorované charakteristiky vybraných aktívnych telies v slnečnej sústave ako indikátory ich pôvodu a evolúcie
Program DŠ
Astronómia a astrofyzika
Meno školiteľa/-ky
Mgr. Oleksandra Ivanova, PhD.
Kontakt:
Prijímajúca škola
Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK
Stručná anotácia
Pracovisko: Astronomický ústav Slovenskej akadémie vied, v. v. i., Tatranská Lomnica, 059 60 Vysoké Tatry

Sylabus:
Zameranie práce: Štúdium pozostatkov planetézimálov v Slnečnej sústave je motivované snahou odhaliť ich spojenie s podmienkami ich formovania v protosolárnom disku. Nedávne výskumy vybraných aktívnych malých telies poukázali na to, že počet objektov, ktoré prechádzajú fázami aktivity je výrazne väčší než sa predpokladalo, pričom ich aktivitu často spôsobujú mechanizmy, ktoré sú zatiaľ pochopené len málo. Podobnosti a odlišnosti v chemických a fyzikálnych vlastnostiach aktívnych malých telies môžu osvetliť ich pôvod a/alebo evolúciu. Kľúčovým vedeckým cieľom je pochopiť, ako aktivita modifikuje charakteristiky malých telies, a dešifrovať ich súčasné vlastnosti s cieľom objasniť ich nedávnu evolúciu.

Cieľ práce: Identifikovať fyzikálne charakteristiky a chemické zloženie vybraných aktívnych malých telies na základe fotometrie, spektroskopie a polarimetrie. Diagnostikovať fyzikálne a optické vlastnosti prachu v objektoch z rôznych populácií pomocou numerického modelovania. Hľadať korelácie medzi fyzikálnymi a dynamickými charakteristikami malých telies Slnečnej sústavy s cieľom identifikovať vlastnosti spojené s rôznymi oblasťami ich formovania a/alebo odlišnými evolučnými cestami.

Požiadavky: Programovacie schopnosti v bežne používanom jazyku (IDL alebo Python) a základné znalosti prostredia LaTeX, dobré znalosti anglického jazyka, skúsenosti s pozorovaním,spracovávaním pozorovaného materiálu a získavaním hodnôt potrebných pre ďalšiu analýzu sú vítané.

Výskumný smer: Aktivita malých telies Slnečnej sústavy

Literatúra:
[1] Bauer, J. M. (2003). A physical survey of Centaurs. University of Hawai’i at Manoa.
[2] Ivanova, O., Rosenbush, V., Luk’yanyk, I., Markkanen, J., Kleshchonok, V., Kolokolova, L., … & Afanasiev, V. (2023). Quasi-simultaneous photometric, polarimetric, and spectral observations of distant comet C/2014 B1 (Schwartz). Astronomy and Astrophysics, 672, A76.
[3] Ivanova, O., Licandro, J., Moreno, F., Luk’yanyk, I., Markkanen, J., Tomko, D., … & Shubina, O. (2023). Long-lasting activity of asteroid (248370) 2005 QN173. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 525(1), 402-414.
[4] Jewitt, D., Hsieh, H., & Agarwal, J. (2015). The active asteroids. Asteroids IV, 221-241.
[5] Swamy, K. K. (2010). Physics of comets (Vol. 12). World Scientific.
[6] Thomas, N. (2020). An Introduction to Comets: Post-Rosetta Perspectives. Springer Nature.

Ďalšie informácie:
https://www.astro.sk/studium-popularizacia/doktorandske-studium/