Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Témy doktorandského štúdia

Ústav výskumu sociálnej komunikácie SAV, v. v. i.

Názov témy
Úloha sociálnych noriem, medziskupinového kontaktu a sociálnych identít pri formovaní solidarity v prospech znevýhodnených skupín
Program DŠ
Psychológia zdravia
Meno školiteľa/-ky
Mgr. Barbara Lášticová, PhD.
Kontakt:
Prijímajúca škola
Fakulta sociálnych a ekonomických vied UK
Stručná anotácia
Konzultantka: Mgr. Xenia Daniela Poslon, PhD.

Práca bude skúmať vplyv sociálnych noriem na medziskupinové postoje a správanie vrátane solidarity a nepriateľstva voči jednej z resp. všetkým trom nasledujúcim znevýhodneným skupinám: Rómom, LGBTQ+ a ukrajinským utečencom. Práca zohľadní úlohu sociálno-kognitívnych a identitných procesov, ako aj medziskupinovej dynamiky z hľadiska medziskupinového kontaktu. Prostredníctvom zmiešaného výskumu bude práca mapovať rôzne aspekty toho, čo sa komunikuje prostredníctvom sociálnych noriem (politický diskurz), čo sa následne vníma a prežíva (subjektívne vnímanie noriem a pocitov), ako sa to premieta do kognitívnych reprezentácií na individuálnej úrovni (sociálno-kognitívne a identitné mechanizmy) a aké to má dôsledky pre medziskupinové vzťahy (napr. solidarita a nepriateľstvo). Tieto rozdiely môžu súvisieť s individuálnymi rozdielmi, ako aj so stereotypmi pripisovanými týmto skupinám a ich statusovým postavením v rámci slovenskej spoločnosti. Výskum môže zvoliť aj perspektívu znevýhodnených skupín s cieľom preskúmať, ako normy solidarity zdieľané majoritnou spoločnosťou ovplyvňujú ich identitu a pocit zmocnenia.

Literatúra:
Kende, A., Nariman, H. S., Nyúl, B. et al. (2023). “Put a Little Love in Your Heart”: Acceptance of Paternalistic and Ally Political Discourses Both Predict Pro-Roma Solidarity Intentions Through Moral Inclusion. Political Psychology, 44(5), 1077-1095.
Louis, W. R., Thomas, E., Chapman et al. (2019). Emerging research on intergroup prosociality: Group members’ charitable giving, positive contact, allyship, and solidarity with others. Social and Personality Psychology Compass, 13(3).
Tankard, M. E., & Paluck, E. L. (2016). Norm perception as a vehicle for social change. Social Issues and Policy Review, 10(1), 181–211.