Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Zoznam medzinárodných projektov SAV

Lock Databáza medzinárodných projektov

Parazitologický ústav SAV, v. v. i.

Dedičstvo bobra: vplyvy na ekosystém v Taliansku a na Slovensku

The beaver's legacy: A look at ecosystem impacts in Italy and Slovakia

Doba trvania: 1.1.2025 - 31.12.2026
Program: Medziakademická dohoda (MAD)
Zodpovedný riešiteľ: doc. RNDr. Papajová Ingrid PhD.

Jednotné nové lieky proti parazitickým ochoreniam prenášaných vektormi v Európe a iných územiach

One Health drugs against parasitic vector borne diseases in Europe and beyond

Doba trvania: 24.10.2022 - 24.10.2026
Program: COST
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Hrčková Gabriela DrSc.
Anotácia:Projekt OneHealthdrugs má za cieľ koordinovať prebiehajúcu výskumnú a vývojovú činnosť v európskych a aj iných krajinách v oblasti nových liekov proti infekčným a parazitickým ochoreniam vyskytujúcich sa u ľudí a zvierat s prihliadnutím na globálny sociálny a ekonomický kontext chorôb. Stratégie výskumu nových liekov navrhnuté v projekte sú založené na multi-disciplinárnom prístupe, ktorý pokrýva chemické a biologické disciplíny a mal by byť integrovaný s environmentálnym dopadom všetkých produktov vzniknutých počas výroby a aplikácie liekov. Plánuje sa účinné fenotypické overovanie knižníc zlúčenín na parazitoch pomocou štandardných a nových vyvinutých biologických in vitro testov. Cieľom je pripraviť inovatívne zlúčeniny ktoré by mali požadovanú terapeutickú účinnosť voči parazitom s minimálnymi nežiadúcimi účinkami na ľudí, zvieratá a prostredie. Ďalšou oblasťou výskumných aktivít plánovaných v rámci projektu je prieskum nových molekúl s potenciálnou účinnosťou voči parazitom z organického odpadu z priemyselných odvetví ľudskej činnosti. Platforma tohto projektu zahŕňa predklinické testovanie liekov a plánujú sa štúdie na zvieratách s modelovými infekčnými ochoreniami v ktorých sa overí aj využitie nanosystémov na zlepšenie farmakokinetiky a farma-kodynamiky testovaných látok. Uvedená COST Action je ideálna platforma zameraná na integráciu a vytváranie synergií medzi odborníkmi pri výskume a vývoji liekov pomocou chemickej syntézy a pomocou racionálneho biologického prístupu v rámci humánnej a veterinárnej medicíny v prepojení s ekologickými vednými disciplínami. Do projektu sú zapojení vedeckí pracovníci a odborníci z mnohých krajín v rámci akadémií vied, malých a stredných podnikov, priemyslu a vlád. OneHealthdrugs bude predstavovať ideálnu platformu pre vytváranie sietí a komunikáciu medzi relevantnými odborníkmi, nadviazanie kontaktov a prispeje aj k vzdelávaniu mladých výskumníkov.

Národné Centrum Biotechnológií vo Veterinárnej Medicíne

National Centre for Biotechnology in Veterinary Medicine

Doba trvania: 1.1.2023 - 31.12.2028
Program: Iné
Zodpovedný riešiteľ: prof. MVDr. Várady Marián DrSc.
Anotácia:Cieľom projektu je vytvoriť stabilnú a dlhodobú základňu aplikovaného výskumu, a to prostredníctvom koncentrácie výskumných kapcít 7 výskumných organizácií v oblasti biotechnológií vo veterinárnej medicíne, živočíšnej výrobe a nadväzujúcich odboroch. Z hľadiska dopadu má projekt prispieť k zaisteniu udržateľnej produkcie kvalitných a zdravotne nezávadných potravín živočíšneho pôvodu v podmienkach implementácie politiky znižovania spotreby antibiotík, zlepšovania pohody chovaných zvierat, udržovania biodiverzity v krajine a princípu cirkulárnej ekonomiky. Výsledky generované v projekte vo forme nových a inovatívnych produktov či služieb majú zvýšiť konkurencieschopnosť zapojených podnikov. V priebehu 6 rokov trvania projektu bude realizovaných minimálne 30 ďalších projektov, vďaka čomu bude dosiahnutých minimálne 35 výstupov.

One Health koncept a ľudské parazitózy viazané na vodné prostredie v strednej Európe: monitorovanie pomocou sekvenovania novej generácie

One Health concept & water-borne parasitic diseases in Central Europe: next-generation monitoring

Doba trvania: 1.7.2022 - 30.6.2025
Program: Medzivládna dohoda
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Oros Mikuláš DrSc.
Anotácia:Navrhovaný projekt si v rámci posilnenia medzinárodnej vedeckej spolupráce dvoch popredných stredoeurópskych ústavov stanovil za cieľ pomocou tzv. One Health konceptu (spoločné štúdium triády človek – zviera – prostredie) objasniť súčasný výskyt, význam a rozšírenie troch vybraných zoonotických pôvodcov spôsobujúcich vodou prenášané (tzv. „water-borne“) ochorenia. Vtáčie schistozómy spôsobujúce cerkáriovú dermatitídu, motolice prenášané rybami zodpovedné za metagonimózu a opistorchózu a larvy pásomníc rodu Dibothriocephalus známe ako škárovce spôsobujúce difylobotriózu boli vybrané kvôli medicínskej významnosti a potvrdenému výskytu v strednej Európe. Originalita projektu spočíva v kombinácií štandardných invazívnych morfologických metód a moderného neinvazívneho molekulárneho prístupu – metabarkódovanie environmentálnej DNA (eDNA) s cieľom odhalenia vývojových štádií parazitov vo vzorkách vody. Projekt nadväzuje na dlhoročnú plodnú vedeckú spoluprácu oboch tímov, ktorá však bude vďaka inovatívnemu metodickému prístupu posunutá na kvalitatívne vyššiu úroveň od veterinárnej k lekárskej parazitológii.

Úloha voľne žijúcich zvierat v cirkulácii vektormi-prenášaných pôvodcov nákaz a možnosti biologickej kontroly Ixodes ricinus

The role of wild animals in circulation of vector-borne pathogens and options for bio-control of Ixodes ricinus ticks

Doba trvania: 1.4.2024 - 31.12.2025
Program: Medzivládna dohoda
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Víchová Bronislava PhD.
Anotácia:Prenos pôvodcov infekčných ochorení medzi voľne žijúcimi zvieratami a ľuďmi je predmetom veľkého záujmu vedcov. Predpokladá sa, že viac ako 70 % hlásených humánnych infekčných chorôb má svoj pôvod vo voľne žijúcich živočíchoch a že vektormi prenášané patogény boli zodpovedné za takmer 30 % všetkých infekčných ochorení v posledných desaťročiach. V záujme ochrany spoločného zdravia je kľúčové pochopiť transmis né cykly jednotlivých druhov patogénnych agens, identifikovať voľne žijúce rezervoáre pôvodcov ochorení v ohnisku ako aj druhy vektorov, ktoré zabezpečujú šírenie pôvodcov infekcií. Jelenia a srnčia zver je významným zdrojom potravy pre kliešte (Ixodidae), avšak zároveň zohráva aktívnu úlohu v epidemiológii celého radu patogénov. Ich početnosť a rozšírenie sa zvyšuje. Vplyvom globálnych zmien dochádza k zmenám v distribúcii hostiteľov, vektorov, patogénov a parazitov. Mnohé sa objavujú na miestach, kde sa v minulosti pre nevhodné podmienky prostredia nevyskytovali. Zdržiavajú sa tu krátkodobo, avšak nezriedka dokážu v relatívne krátkom čase založiť pomerne stabilné populácie. Šíria sa do vyšších nadmorských výšok, do urbánnych oblastí, oddychových zón v mest ách a vyskytujú sa v bezprostrednej blízkosti ľudských obydlí. Čoraz väčším problémom sú zmiešané infekcie a existencia vnútrodruhovej genetickej variability pôvodcov nákaz, čo značne zhoršuje diagnostiku ako aj priebeh ochorenia. Predkladaný projekt si kladie za cieľ pomocou molekullárnych metód identifikovať vybrané druhy bakteriálnych a protozoárnych pôvodcov nákaz u voľne žijúcich zvierat a v kliešťoch z rodu Ixodes na geograficky vzdialených lokalitách Slovenska a Srbska s porovnateľnými klimatologickými charakteistikami modelových území. Zároveň, v kliešťoch Ixodes z vegetácie bude sledovaná prítomnosť hyperparazitických osičiek rodu Ixodiphagus (Hymenoptera), ktoré predstavujú zaujímavého kandidáta v biologickej kontrole kliešťov, a teda môžu významný m spôsobom ovplyvniť dynamiku infekčných ochorení.

Vplyv anthelmintík na životné prostredie v chovoch hospodárskych zvierat a alternatívy minimalizácie ich používania (ENVIRANT)

Environmental impact of anthelmintics in livestock and alternatives to minimize their use (ENVIRANT)

Doba trvania: 10.10.2024 - 9.10.2028
Program: COST
Zodpovedný riešiteľ: prof. MVDr. Várady Marián DrSc.
Anotácia:Systémy živočíšnej výroby založené na pastve zohrávajú dôležitú úlohu pri podpore udržateľných poľnohospodárskych postupov. Tieto systémy sa spoliehajú na spásanie trávy ako cenovo dostupného zdroja krmiva na farme. Tieto systémy však majú určité nevýhody, najmä pokiaľ ide o zdravie zvierat, pretože pasúce sa hospodárske zvieratá sú náchylné na infekcie spôsobené helmintmi. Tieto infekcie môžu predstavovať značnú ekonomickú záťaž pre výrobu potravín a najčastejšie používanou metódou ich kontroly je podávanie anthelmintických liekov. Tieto lieky sa však v poslednom čase považujú za nové kontaminanty, pretože ich prítomnosť v suchozemských aj vodných ekosystémoch predstavuje významné environmentálne riziko. V tejto súvislosti je cieľom ENVIRNAT-u napredovať, konsolidovať a šíriť výskum a poznatky o výskyte a ekologickom vplyve anthelmintík podávaných hospodárskym zvieratám na životné prostredie a navrhovať udržateľnejšie postupy a metódy na minimalizáciu ich používania pri kontrole helmintických infekcií. Cieľom tejto akcie je i) monitorovať predaj, používanie a účinnosť anthelmintík v európskom chove hospodárskych zvierat; ii) skúmať faktory súvisiace s poľnohospodárskymi postupmi, životným prostredím a klimatickými podmienkami, ktoré podporujú pretrvávanie anthelmintík v životnom prostredí; iii) posúdiť vplyv rezíduí anthelmintík na ekosystémy; (iv) vyvinúť udržateľné metódy na zníženie používania anthelmintík v rôznych európskych prostrediach; v) uskutočniť sociálno-psychologický výskum prekážok, ktoré môžu vzniknúť pri zavádzaní udržateľných metód; vi) modelovať vplyv používania anthelmintík s ohľadom na prínosy pre zdravie zvierat aj riziká pre ekosystém prostredníctvom hodnotenia prínosov a rizík.

Celkový počet projektov: 6