Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Profil monografie

Chatam Sofer
Peter Salner ed. Číslo ORCID

Chatam Sofer : Veľký zázrak sa stal

Marenčin PT, spol. s. r. o.
O monografii:
Rabín Chatam Sofer (vlastným menom Moše Schreiber) je dnes súčasťou multikultúrneho panteónu osobností Bratislavy. Patrí k najväčším duchovným autoritám tradičného judaizmu. Za jeho pôsobenia bola Prešporská ješiva jednou z najprominentnejších vzdelávacích inštitúcií v židovskom svete. Po rokoch zabudnutia sa dočkal poštovej známky, pamätnej mince, uličky Soferove schody a v roku 2002 bol slávnostne otvorený Pamätník Chatama Sofera. Bratislavská verejnosť, židovskí veriaci a turisti z celého sveta môžu obdivovať moderný objekt, ktorý rešpektuje prísne náboženské tradície judaizmu.

Kniha, ktorú zostavil Peter Salner, prináša autentické pohľady na osobnosť slávneho rabína, ale tiež na zničenie a zložitú záchranu cintorína, na ktorom je pochovaný. Judaista Maroš Borský píše o živote a diele Chatama Sofera, diplomat Martin Bútora prispel k obnove Pamätníka z pozície slovenského veľvyslanca v USA, architekt Martin Kvasnica je autorom projektu pamätníka, etnológ Peter Salner koordinoval komunikáciu bratislavskej komunity, miestnych úradov a veriacich židov z USA a Izraela, pracovníci firmy RAFT Vladimír Mühl, Roman Koprda a Michal Čulen sa podieľali na stavbe Pamätníka. Nechýbajú ani postrehy Jozefa Staška a Otta Macháča, ktorí sprevádzajú návštevníkov a spomienky Martina Mózera na tvorbu filmového dokumentu o soferovskej dynastii.

Detaily:
223 strán
Jazyk: slovenský
Kľúčové slová:
judaizmus, rabín Chatam Sofer
O vydaní:
Vydavateľ: Marenčin PT, spol. s. r. o.
Vydanie: 1.
Miesto vydania: Bratislava
Rok vydania: 2023
ISBN 978-80-569-1101-3 (print)
Typ knihy: editorovaná kniha
Ako citovať:
ISO 690:
Salner, P. ed.: Chatam Sofer : Veľký zázrak sa stal. 1 vyd. Bratislava : Marenčin PT, spol. s. r. o.. 2023. pp. 223. ISBN 978-80-569-1101-3.

APA:
Salner, P ed. (2023). Chatam Sofer : Veľký zázrak sa stal. Bratislava : Marenčin PT, spol. s. r. o.. ISBN 978-80-569-1101-3.