Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Stretnutie významného experta NATO  Claudia Palestiniho so zástupcami SAV

SAV má záujem o ďalšie rozvíjanie spolupráce s NATO

3. 3. 2020 | videné 857-krát

Významný expert na otázky nových výziev v oblasti bezpečnosti a člen Sekcie NATO pre implementáciu programu Veda za mier a bezpečnosť (Science for Peace and Security – SPS) Claudio Palestini navštívil v pondelok 2. marca SAV. Hosťa sprevádzal doc. Karol Nemoga, riaditeľ Matematického ústavu SAV a člen medzinárodného tímu evaluátorov projektov NATO.

Predseda SAV prof. Pavol Šajgalík vo svojom krátkom úvodnom príhovore privítal C. Palestiniho na pôde SAV a predstavil ďalších účastníkov stretnutia – prof. Ľubicu Lacinovú a prof. Juraja Koppela, zástupcov 2. oddelenia vied SAV, Dr. Martina Venharta za 1. oddelenie vied SAV a Dr. Františka Fundárka z Odboru medzinárodnej spolupráce Úradu SAV. Prof. Šajgalík informoval hosťa o cieľoch, úlohách a postavení SAV, poskytol prehľad o spôsoboch a zdrojoch jej financovania a zmienil sa aj o aktuálnych výzvach, ktorým akadémia čelí v súvislosti s prípravou doktorandov. Poukázal pritom na stúpajúci podiel zahraničných záujemcov o doktorandské štúdium na pracoviskách SAV, ktorý sa v súčasnosti pohybuje okolo 10 percent.

C. Palestini v nadväznosti na to stručne prezentoval program SPS, jeho históriu, súčasný stav a ciele do budúcnosti. Pripomenul, že tento program vznikol v roku 1959 a pôvodne bol určený pre vedcov z členských krajín NATO. Po páde železnej opony v roku 1989 sa okruh participujúcich krajín podstatne zvýšil, najmä o tie, ktoré sa zapojili do programu NATO Partnerstvo za mier. Pokiaľ ide o celkové aktivity programu SPS, ich počet sa pohybuje okolo 60, pričom hlavný dôraz sa kladie na projekty s celkovou lehotou riešenia tri až štyri roky. Rozpočet na jeden projekt sa pohybuje okolo 400 000 eur, v odôvodnených prípadoch však môže byť ešte vyšší. Súhrnný ročný rozpočet programu SPS sa pohybuje na úrovni 12 miliónov eur. Témy projektov sa v súčasnosti sústreďujú na vývoj technológií na boj s terorizmom (radary, drony), ako aj na hľadanie spôsobov, ako čeliť rastúcej hrozbe kyberterorizmu. Doc. Nemoga upozornil na dosiaľ málo využívané možnosti účasti pracovísk SAV v programe SPS. Existujú však i pozitívne príklady – napríklad pripravovaný projekt doc. Milana Tyšlera (Ústav merania SAV) či nedávno prejavený záujem prof. Jána Slezáka (Centrum experimentálnej medicíny SAV) o takýto typ projektu.

František Fundárek, Odbor medzinárodnej spolupráce Ú SAV

Foto: Martin Bystriansky