Stanovisko Virologického ústavu BMC SAV k situácii okolo koronavírusu
28. 2. 2020 | videné 69043-krát
Vedeckí pracovníci Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV v reakcii na epidemiologickú situáciu súvisiacu s novým koronavírusom SARS-CoV-2, ktorá sa dynamicky mení a vyvoláva množstvo dezinformácií, vydali dnes nasledujúce stanovisko.
Fakty
- Nový koronavírus (na začiatku označovaný ako nCoV-2019) má názov SARS-CoV-2 a choroba, ktorú spôsobuje má názov COVID-19 (z anglického názvu COrona VIrus Disease 2019).
- Patrí do skupiny Betakoronavírusov, ktoré spôsobujú respiračné a tráviace ochorenia. Tieto vírusy obsahujú genetickú informáciu vo forme RNA a vo svojom obale majú bielkovinové výčnelky, ktoré pripomínajú slnečnú korónu a umožňujú vírusu dostať sa do bunky. Receptor pre vírus SARS-CoV-2 označovaný ako ACE2 sa nachádza na povrchu slizníc ústnej dutiny, dýchacieho a tráviaceho traktu.
- SARS-CoV-2 je príbuzný vírusom známym z nedávnej histórie, t. j. SARS-koronavírus (z roku 2002) a MERS-koronavírus (2012).
- Všetky tieto vírusy prekročili medzidruhovú bariéru, boli prenesené zo zvierat na človeka a následne sa šírili v ľudskej populácii.
- Najväčšia hrozba nového SARS-CoV-2 spočíva v tom, že sa šíri vzdušnou cestou (kvapôčkovou nákazou) a že ho môžu prenášať aj také infikované osoby, ktoré nemajú žiadne alebo len veľmi mierne vonkajšie prejavy ochorenia.
- COVID-19 má širokú škálu prejavov ochorení dýchacích ciest, od miernych (kašeľ, zvýšená teplota) cez závažné (vysoká horúčka, dusivý kašeľ, hnačka, bolesti svalov) až po ťažký zápal pľúc a zlyhanie obličiek, ktoré sa môžu končiť smrťou.
- Vo väčšine prípadov je priebeh ochorenia len mierny.
- Ťažkým priebehom ochorenia sú najviac ohrození starší ľudia (65+), ľudia s pridruženými chronickými chorobami a s oslabenou imunitou.
- Vlastnosti vírusu zatiaľ nie sú dostatočne prebádané.
Odporúčania
- Dôsledne dodržiavať osobnú hygienu (pravidelne si umývať si ruky mydlom alebo dezinfekčným gélom, zakrývať si ústa a nos pri kašľaní a kýchaní, nekýchať do dlaní, ale do lakťového ohybu alebo do papierovej vreckovky, vreckovku ihneď vyhodiť do uzavretej odpadovej nádoby a pod.).
- Dôsledne dbať na čistotu bezprostredného prostredia (čistenie dotykových povrchov – kľučky, mobily, stôl a pod.) a obmedziť nosenie náramkov a iných predmetov na rukách.
- Vyhýbať sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky prechladnutia alebo ochorenia dýchacieho traktu.
- Dodržiavať osobný odstup (najmenej 1 meter), zbytočne nepodávať ruky.
- Nevyhľadávať miesta s vysokou hustotou ľudí, ak to nie je nevyhnutné.
- Ostať doma v prípade príznakov prechladnutia, bolesti hrdla, zvýšenej teploty a kašľa a neprijímať návštevy.
- Zamedziť zdieľané používanie uterákov, riadov a iných osobných predmetov s členmi rodiny.
- Ak sa príznaky zhoršia, zavolať lekára alebo kontaktovať Úrad verejného zdravotníctva SR (uvzsr.sk) a neohlásene nenavštevovať ambulanciu alebo pohotovostnú službu.
- Mať doma základné lieky na zníženie horúčky.
- Necestovať, ak to nie je nevyhnutné.
Odporúčania pre vedeckých pracovníkov
- Obmedziť cestovanie na vedecké konferencie a organizovanie konferencií do času, kým sa neujasní epidemiologická situácia.
- Obmedziť pobyty a stáže v zahraničí a prijímanie zahraničných hostí.
- Na porady a komunikáciu využívať telekonferenčné prenosy.
- Vo zvýšenej miere využívať prácu z domu.
- ...a trochu odľahčenia: po návrate zo zahraničia (najmä z postihnutých oblastí) ostať 14 dní doma a písať publikácie :)
Foto: Internet (https://phil.cdc.gov/ )