Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Časť účastníkov vedeckého sympózia o situácia v ekologicky zaťažených regiónoch Slovenska a strednej Európy

Ako ochrániť ekologicky zaťažené regióny

13. 11. 2019 | videné 581-krát

Tradične na jeseň sa v Hrádku pri Jelšave (okres Revúca) koná vedecké sympózium s medzinárodnou účasťou Situácia v ekologicky zaťažených regiónoch Slovenska a strednej Európy (Situation In Ecologically Loaded Regions of Slovakia and Central Europe).

Na už XXVIII. ročníku medzinárodného vedeckého sympózia, ktorého hlavným organizátorom podujatia bola Slovenská banícka spoločnosť – člen Zväzu slovenských vedecko-technických spoločností – Základná organizácia pri Ústave geotechniky SAV, Košice, sa zúčastnilo takmer pol stovky odborníkov zo Slovenska, Českej republiky, Ukrajiny, Bulharska, Srbska a Brazílie. Zamerali sa na štyri základné témy: na vplyv emisií a imisií na ovzdušie, pôdu, vodu, rastliny, lesy, zvieratá, potravinový reťazec a ľudskú populáciu v regiónoch Slovenska a strednej Európy; na teoretické a praktické aspekty výskumu jednotlivých zložiek životného prostredia; na materiály a technológie pre ochranu a revitalizáciu životného prostredia a na ekologicky šetrné a energeticky úsporné postupy výroby pre minimalizáciu environmentálnych rizík.

V úvode vystúpili predstavitelia mesta Jelšava a Slovenských magnezitových závodov, a. s., Jelšava, ktorá patrila tiež medzi organizátorov podujatia. Konštatovali, že vplyv priemyslu na stav životného prostredia v oblasti Jelšavy je minimálny. Technické opatrenia závodu sa priaznivo prejavili v niekoľkonásobnom znížení emisií a imisií, ktoré sú dnes dlhodobo pod stanovenými limitmi. Problematické sú zvýšené, až kritické hodnoty PM10 v zimných mesiacoch. Táto situácia však nie je zapríčinená priemyselnými aktivitami, ale spaľovaním menej hodnotných palív, ktoré sú dostupné pre chudobnejšie vrstvy obyvateľstva, v malých lokálnych kúreniskách. „Nemalá pozornosť bola venovaná starým ekologických záťažiam po ťažbe nerastných surovín, hlavne ortuti a antimónu,“ konkretizoval riaditeľ Ústavu geotechniky SAV v Košiciach, predseda organizačného výboru Ing. Slavomír Hredzák, PhD. „Zaujali aj prednášky o identifikácii vlastností popolčekov po spaľovaní uhlia v elektrárňach a ich využití, ako aj o úprave kontaminovaných vôd a príprave kompozitných materiálov pre environmentálne technológie, napríklad sorbentov.“

V rámci odborného programu sympózia odznelo 24 odborných prednášok a uskutočnila sa panelová diskusia pri posteroch. Z podujatia vydali 228-stranový zborník prednášok s 38 príspevkami. (hč)

Foto: Jana Jenčárová a Slavomír Hredzák