Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Svojou prednáškou otvorila konferenciu Mária Ďurkovská, vedúca projektu VEGA.

O problémoch slovenských škôl v Maďarsku

25. 10. 2019 | videné 902-krát

Fungovaním slovenského národnostného školstva v Maďarsku a jeho ďalšími perspektívami sa zaoberali účastníci medzinárodnej konferencie Reflexia slovenského národnostného školstva v Maďarsku v kontexte súčasnosti a ďalších perspektív jeho  fungovania, ktorá sa uskutočnila v Košiciach.

Zorganizovali ju Spoločenskovedný ústav Centra spoločenských a psychologických vied SAV (SvÚ CSPV SAV) v Košiciach v spolupráci s Výskumným ústavom Slovákov v Maďarsku (VÚSM) so sídlom v Békešskej Čabe. Konferencia sa uskutočnila v rámci projektu VEGA s rovnakým názvom, ktorý tento rok začali riešiť v Spoločenskovednom ústave CSPV SAV, a medzinárodného bilaterálneho projektu medzi SvÚ CSPV SAV a VÚSM Súčasný stav a fungovanie slovenského národnostného školstva – reflexia pedagógov, reflexia študentov a reflexia rodičov. Cieľom oboch projektov je cez prizmu hodnotenia aktuálnych problémov pedagógmi vymedziť kľúčové oblasti riešenia a charakterizovať požiadavky na zlepšenie kvality fungovania slovenského školstva v Maďarsku.  

Svojou prednáškou konferenciu otvorila Mgr. Mária Ďurkovská, PhD., vedúca projektu VEGA: „Začiatkom roku 2019 bol v radoch pedagógov pôsobiacich v slovenských národnostných školách v Maďarsku realizovaný dotazníkový prieskum. Z celkového počtu 146 pedagógov, vyučujúcich slovenčinu alebo po slovensky, sme vyzbierali 139 dotazníkov. Momentálne dáta spracúvame a prvé výsledky z nich budeme prezentovať na konferencii VÚSM v Békešskej Čabe vo februári 2020.“ Zároveň vyjadrila nádej, že účastníci konferencie naštartujú vzájomný dialóg, ktorý povedie k efektívnej spolupráci v budúcnosti.

Koordinátorkou projektu za maďarskú stranu je doc. Dr. Tünde Tušková, PhD., z VÚSM so sídlom v Békešskej Čabe. Je vedúcou Katedry slovenského jazyka a literatúry Pedagogickej fakulty Segedínskej univerzity, keďže práve na tejto univerzite ukončí štúdium väčšina pedagógov vyučujúcich na slovenských školách v Maďarsku. Uviedla: „Keďže pozícia rodiny sa pri odovzdávaní slovenčiny nasledujúcej generácii v súčasnosti čoraz viac oslabuje, väčší dôraz sa kladie na školstvo. Tým pádom sa význam a opodstatnenie národnostných škôl automaticky prehodnocuje. Preto si náš výskumný ústav vo svojom pracovnom pláne vytýčil za cieľ pokúsiť sa uviesť dôvody pri objasňovaní súčasného stavu slovenského národnostného školstva v Maďarsku.“

Pozvanie na konferenciu prijali výskumníci z akademického prostredia i odborníci z praxe – ľudia, ktorí sú dennodenne priamo konfrontovaní s problémami slovenských škôl a ktorí majú k slovenskému školstvu v Maďarsku najviac čo povedať. Dr. Júlia Szabová Marloková, riaditeľka Materskej školy, všeobecnej školy, gymnázia a kolégia s vyučovacím jazykom slovenským v Budapešti, v skratke zhrnula úlohy, s ktorými sa musí ich škola popasovať: „Patrí sem najmä podpora existencie jazykovo prípravného ročníka na gymnáziu, zabezpečenie jednojazyčného charakteru výučby, zabezpečenie výchovy odborne pripravených pedagógov chýbajúcich predmetov, zosúladenie profesijného rozvoja pedagógov s potrebami školy i posilňovanie slovenskej národnostnej identity.“ Naznačila, že sa boria so zabezpečením učebníc v slovenskom jazyku a získaním odborne kvalifikovaných mladých učiteľov ovládajúcich slovenský jazyk na vysokej úrovni. V budapeštianskej škole pôsobí aj dr. Anita Holá, vyslaná učiteľka Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktorá skonštatovala, že hlavným cieľom vyslania učiteľa na krajanskú školu v zahraničí je zdokonalenie jazykových schopností žiakov krajanskej školy, rozvoj ich motivácie učiť sa slovenský jazyk, vzbudenie záujmu o Slovensko a slovenskú kultúru. Doc. PaedDr. Mária Imrichová, PhD., z Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity sa podelila so svojimi skúsenosťami z pôsobenia na Ústave slovanskej a baltskej filológie FF Univerzity Eötvösa Loránda v Budapešti v rokoch 2014 – 2019. Okrem iného uviedla, že počet študentov slovakistiky sa neustále znižuje, pričom jadro tvoria študenti zo Slovenska.

Závery odbornej konferencie budú následne publikované a distribuované formou elektronického zborníka nielen vedcom a výskumníkom, ale i širokej verejnosti pre účely ďalšej odbornej diskusie a zvyšovania povedomia o slovenských školách v Maďarsku.

Katarína Čižmáriková

Foto: Katarína Čižmáriková a Klara Kohoutová