Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Torzo sochy

Vedci SAV prišli zo Sudánu s významnými zisteniami

7. 3. 2019 | videné 787-krát

Orientalisti a archeológovia zo Slovenskej akadémie vied sa v týchto dňoch vrátili zo sudánskej lokality Duwejm Wad Hadž. Skúmali pamiatky v okolí Džebel Barkalu, ktoré sú súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a sú piliermi sudánskej identity. Všetky ciele, ktoré si pred misiou stanovili, aj splnili. Kopali v 15 sondách.

„K najdôležitejším nálezom sezóny patril nepravidelný blok čiernej žuly – torzo dolnej časti nedokončenej sochy. Tá predstavovala buď sediaceho panovníka, alebo božstvo v životnej veľkosti. Môžeme uvažovať, že na lokalite mohla byť v napatskej dobe v 8. – 4. storočí pred Kristom sochárska dielňa. Je však tiež možné, že kamenný materiál do Duwejmu priviezli z iných lokalít,“ povedal Jozef Hudec z Ústavu orientalistiky SAV.

Výskum odkryl aj deštrukcie starších architektúr a múry z nepálených tehiel (surovíc). V hlbších vrstvách sa vyskytovali popolové sídelné vrstvy – zvyšky ohnísk s keramikou a zavodňovacie kanály.

„Stará mešita stojaca na lokalite bola pre nás vedeckou a chronologickou výzvou. Geodetické merania potvrdili presnú orientáciu kiblového múru starej mešity na saudskoarabskú Mekku. Kľúčové bolo zistenie, že tento múr nebol postavený v pravom uhle k ostatným múrom mešity. Mal odchýlku asi 5 stupňov. Sondy v mešite odkryli deštrukcie oblúkov a stĺpov riwáku (arkád). Výskum zistil, že tri rady stĺpov lemovali zvnútra západnú stenu mešity,“ povedal Jozef Hudec.

Jozef Hudec z Ústavu orientalistiky SAV a Branislav Kovár a Michal Cheben z Archeologického ústavu SAV začali pracovať na spoločnom projekte v Duwejme už vo februári 2018. Výskum sa realizuje z grantu Agentúry na podporu výskumu a vývoja Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a podporuje ho aj Nadácia Aigyptos. Výskumníci sa chcú na lokalitu vrátiť a urobiť ďalšie pozorovania.

Monika Hucáková

Foto: Tibor Lieskovský