Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Výber publikácií Ústavu divadelnej a filmovej vedy CVU SAV

Našou prácou nechávame správu vo fľaši

6. 11. 2018 | videné 494-krát

Divadlo je odrazom doby, nie vždy sa nám to však takto darí vnímať. Našou snahou je ľudí naučiť to. Odznelo okrem iného pri predstavovaní Ústavu divadelnej a filmovej vedy Centra vied o umení SAV v rámci Týždňa vedy a techniky 2018. Možno aj tým, že medzi návštevníkmi boli aj pracovníčky, ktoré sa venujú divadlu hendikepovaných, sa debata v komornom prostredí ústavu točila hlavne okolo divadla.

Riaditeľka ústavu PhDr. Elena Knopová, PhD., ktorá sa sama venuje aj mapovaniu divadelných scén na Slovensku, zanietene opisovala prácu ústavu, za ktorým – napriek malému počtu vedeckých pracovníkov – vidno kus práce. Od vedeckých publikácií až po organizovanie vedeckých konferencií či festivalov v zahraničí (napr. festivaly slovenského filmu v Poľsku, Fínsku či USA). „Boli by sme radi, keby sa nám podarilo pri organizovaní podujatí skĺbiť prácu viacerých ústavov SAV. Chýba nám takáto spolupráca,“ uviedla E. Knopová a ako príklad uviedla možnú koordináciu so sociológmi či historikmi.

Čo ústavu nechýba a oživuje ho, sú doktorandi. V súčasnosti má ústav štyroch a ich prácu vyzdvihuje aj riaditeľka ústavu. „Nielenže prinášajú nové témy, mapujú novým pohľadom biele miesta divadla a filmu, ale podnecujú aj diskusie staršou a mladšou generáciou,“ konštatuje a s poteším dodáva, že v ústave zostávajú aj po absolvovaní doktorandského štúdia.

Okrem toho je ústav hrdý aj na svoje publikácie – medzi nimi vyniká časopis Slovenské divadlo, ktorý vychádza nepretržite od roku 1953 a robia ho výlučne zamestnanci ústavu. Dostupný je aj na webe. Za povšimnutie stojí aj najnovšia publikácia, ktorá dokazuje, že ani v demokracii nie je všetko povolené: Cenzúra v slovenskom dokumentárnom filme po roku 1989.

Otvorená debata sa dotkla aj štúdie, ako divadlo mení hodnoty človeka. Potvrdil to aj výskum v dedinách v strednom Slovensku. Stačilo pár „dotykov“ s divadlom a hodnoty ľudí sa začali meniť, do popredia sa dostával život, zdravie.

„Neuvedomujeme si, že divadlo má v sebe všetko, preto je ťažké ho spracovávať. Snažíme sa naučiť ľudí vnímať divadlo. Aby ho nehodnotili len ako niečo pekné či zábavné, ale aby za ním videli viac, odraz doby. My sa to všetko snažíme zaznamenávať a to je ten odkaz vo fľaši pre ďalšie generácie,“ dodáva E. Knopová, riaditeľka Ústavu divadelnej a filmovej vedy CVU SAV. 

Andrea Nozdrovická

Foto: an, kd