Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Konferenciu otvoril prof. Juraj Sipko.

Vývoj slovenskej ekonomiky

5. 11. 2018 | videné 809-krát

Lákavá téma pre odborníkov aj pre laikov. Vývoj slovenskej ekonomiky sa na konferencii Ekonomického ústavu SAV v Bratislave skloňoval piateho novembra popoludní vo všetkých pádoch a súvislostiach.

Odborný tím z Ekonomického ústavu SAV pripravuje každoročne už od roku 1993 svoj pohľad na hospodársky vývoj Slovenska. V analytických publikáciách sa snaží poukázať na javy, ktoré boli charakteristické pre posledné obdobie, na tendencie, ktoré pretrvávajú, ale hľadá aj tie, ktoré prechádzajú zmenou. V roku 2018 pripravil ústav k publikácii Hospodársky vývoj Slovenska v roku 2017 a výhľad do roku 2019 aj konferenciu, zasadenú do prebiehajúceho Týždňa vedy a techniky na Slovensku.

Uviedol ju riaditeľ Ekonomického ústavu SAV, prof. Juraj Sipko. Predstavil aj autorský kolektív publikácie zostavenej pod vedením Ing. Karola Morvaya, PhD, ktorý priblížil najskôr celkový pohľad na vývoj ekonomiky SR. Okrem iného zdôraznil, že na Slovensku prevláda nízka miera pridanej hodnoty. Tá je dlhodobým problémom ekonomiky SR. Na rozdiel od ďalších krajín V4, v ktorých stúpa. Súčasne pripomenul trend, že mzdová konkurencieschopnosť na Slovensku (v dôsledku nízkych miezd) ustupuje. Navyše máme v porovnaní s okolitými krajinami nízku mieru investovania. Tvorba kapitálu je na Slovensku rozkolísaná a má špecifickú štruktúru. Tempo, akým sa slovenská ekonomika blíži úrovni najvyspelejších krajín, sa v rokoch klesania cenovej hladiny spomalilo. Pripomenul tiež, že v roku 2017 sa u nás zmenila štruktúra príjmov. Pozitívnym javom je pretrvanie tendencie relatívne stabilného ekonomického rastu  krajiny aj pozitívne tendencie vo vývoji na trhu práce.

Ing. Tomáš Jeck, PhD. nadviazal témou hľadania nových zdrojov konkurencieschopnosti. Upozornil na pokles výdavkov podielu verejného sektora na vedu a výskum v roku 2016 a rast podielu podnikového sektora na 0,4 percenta HDP. Pozastavil sa aj pri prieniku informačných a komunikačných technológií a pripravenosti štátov na digitalizáciu ekonomík v sektore podnikov. Slovensko sa považuje za krajinu so stále podpriemerne rozvinutou digitalizáciou. Napríklad pokrok v oblasti služieb verejnej správy, napriek medziročnému zlepšeniu, nedosahuje také výsledky, ktoré by na základe investovaných prostriedkov mal mať.

Na konferencii sa vďaka prezentáciám ďalších odborníkov hovorilo aj o vývoji cenovej hladiny, menovej politike ECB a jej implikácie na slovenskú ekonomiku, ale aj o odvetvovom pohľade na vývoj slovenskej ekonomiky. Publikácia Hospodársky vývoj Slovenska v roku 2017 a výhľad do roku 2019 sumarizuje aj hospodárskopolitické a legislatívne opatrenia v roku 2017 a prináša výhľad do roku 2019. Rast domáce dopytu môže podporiť ďalší rast spotreby domácností, investičný dopyt aj verejný sektor. Pre odbornú aj laickú verejnosť sú však nemenej zaujímavé aj riziká budúceho vývoja, ako ich identifikovali odborníci z Ekonomického ústavu SAV. Okrem iných aj presýtenie ekonomiky, možný nárast protekcionizmu v globálnom obchode, či geopolitické riziká. Určite bude zaujímavé posúdiť ich naplnenie alebo nenaplnenie na podobnej konferencii o rok...

Text a foto: Stano Ščepán