Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ilustračné foto.

„Zázrak“ elektroniky vo Vede SK

31. 10. 2018 | videné 741-krát

Elektronika mení náš svet a vstupuje do novej etapy svojho vývoja... Jej história, súčasnosť no najmä fascinujúca budúcnosť bude témou Vedy SK 3. novembra večer. Hosťami tentoraz sú RNDr. Vladimír Cambel, DrSc., riaditeľ a Ing. Milan Ťapajna, PhD. zástupca riaditeľa Elektrotechnického ústavu SAV. Svet diód, integrovaných obvodov, tranzistorov aj senzorov nás pohltí v sobotu od 22.20 hodiny v Rádiu Slovensko.                                            

Od objavenia diódy v roku 1874 napredovala elektronika až do druhej polovice dvadsiateho storočia priam míľovými krokmi. Jej široké využitie ovplyvnilo všetky oblasti nášho života: Informačnú, priemyselnú, riadiaciu elektroniku, výrazne nesporne aj lekársku elektroniku, senzoriku, optoelektroniku... V súčasnosti sa však, možnosti neustáleho zmenšovania tranzistorov a integrovaných obvodov vyčerpávajú a k slovu sa dostávajú nové vízie a nové materiály prenosu energie. Elektrotechnický ústav SAV vznikol pred 65-timi rokmi premenovaním z Elektrotechnického laboratória, ktorého predchodcom bolo už od roku 1953 Laboratórium pre výskum a konštrukciu meracích a fyzikálnych prístrojov. V rámci viacerých projektov sa aktuálne v základnom výskume zameriava aj na výpočet povrchov voľnej energie magnetických systémov pomocou metadynamiky, na skúmanie vlastností supravodivosti nových materiálov, napríklad 2D materiály a iónové kvapaliny pre využitie v mikroelektronike a senzorike.

Témy v oblasti elektroniky sú rozvetvené a priam nekonečné. Napríklad zabezpečenie ekologického rozvoja spoločnosti je úzko späté s vytváraním nových možností na efektívne využívanie dostupných zdrojov energie. Jednou z možností je minimalizovať straty v elektrických prevodníkoch výkonu. Pri potrebe maximalizovať výkon a minimalizovať straty pri takomto prevode, použitie výkonových tranzistorov na báze GaN polovodičov je mimoriadne vhodné riešenie. Heteroštruktúrne tranzistory na báze nitridu gália (GaN) predstavujú novú generáciu elektronických súčiastok pre výkonové a telekomunikačné aplikácie.

Vývoj a budúcnosť elektroniky sú pre ľudstvo nesmierne dôležité. Predpokladá sa totiž, že v  roku 2050 môžu nastať problémy v energetike nakoľko pôjde všetka energia na informačné technológie. Vo Vede SK sa však „zázrak“ elektroniky bude skloňovať aj v odľahčenejšom tóne. Stačí počúvať Rádio Slovensko v sobotu 3. novembra od 22.20 hodiny.

Stano Ščepán