Facebook Instagram Twitter RSS Feed Back to top

Aktuality

Titulný obrázok

Sinologičke Marine Čarnogurskej – Ferancovej udelili čínske vyznamenanie

3. 9. 2015 | zhliadnuté 1091-krát

V slávnostnej aule Všeľudového národného zhromaždenia Čínskej ľudovej republiky si  25. augusta 2015 prevzala slovenská sinologička a prekladateľka Marina Čarnogurská – Ferancová ocenenie „Cenu osobitného prínosu v oblasti čínskej knižnej kultúry". Mgr. Čarnogurská – Ferancová, CSc.,  pôsobila na Ústave orientalistiky SAV.

 

Cena je čínskym štátnym vyznamenaním v oblasti kultúry, ktorou sú oceňovaní zahraniční spisovatelia, prekladatelia a vydavatelia prezentujúci Čínu, a ktorí šíria čínsku knižnú kultúru a preklady čínskych diel v zahraničí.

 

Cena bola založená v roku 2005, tento rok sa udeľuje po deviatykrát a doteraz bola udelená 49 osobnostiam. Jej udelenie je súčasťou prebiehajúceho 22. Pekinského medzinárodného knižného veľtrhu (22nd Beijing International Book Fair).

 

Súčasne tým aj Vydavateľstvo Čínskej akadémie vied oceňuje dlhoročný prínos pani M. Čarnogurskej – Ferancovej k rozvoju slovensko-čínskych vzťahov, jej prekladateľské úspechy významných čínskych spisovateľov a filozofov. Medzi jej najznámejšie preklady patria knihy Lao C´ - Tao Te Ťing,  Konfucius – Rozhovory a výroky a Cchao Suečchin 4-dielny - Sen o Červenom pavilóne. V 9. ročníku udelili ceny osobitného prínosu 15 zahraničným sinológom, (a špeciálne ceny boli udelenéaj  piatim mladým bádateľom - sinológom) - z Austrálie, Rakúska, Slovenska, Kanady, Francúzska, Nemecka, Maďarska, Holandska, Laosu. Mongolska, Poľska, Ruska, Španielska, USA, Egypta, Myanmar a Jordánska.