Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Odovzdávanie čínskeho štátneho vyznamenania „Special Book Award of China“, ktoré Dr. Čarnogurskej na slávnostnom zhromaždení v budove čínskeho parlamentu (Všeľudového zhromaždenia zástupcov)  odovzdala podpredsedníčka vlády ČĽR, pani Liu Yandong za celoživotné prekladateľské dielo z čínštiny

Sinologičke Marine Čarnogurskej – Ferancovej udelili čínske vyznamenanie

3. 9. 2015 | videné 1407-krát

V slávnostnej aule Všeľudového národného zhromaždenia Čínskej ľudovej republiky si  25. augusta 2015 prevzala slovenská sinologička a prekladateľka Marina Čarnogurská – Ferancová ocenenie „Cenu osobitného prínosu v oblasti čínskej knižnej kultúry". Mgr. Čarnogurská – Ferancová, CSc.,  pôsobila na Ústave orientalistiky SAV.

 

Cena je čínskym štátnym vyznamenaním v oblasti kultúry, ktorou sú oceňovaní zahraniční spisovatelia, prekladatelia a vydavatelia prezentujúci Čínu, a ktorí šíria čínsku knižnú kultúru a preklady čínskych diel v zahraničí.

 

Cena bola založená v roku 2005, tento rok sa udeľuje po deviatykrát a doteraz bola udelená 49 osobnostiam. Jej udelenie je súčasťou prebiehajúceho 22. Pekinského medzinárodného knižného veľtrhu (22nd Beijing International Book Fair).

 

Súčasne tým aj Vydavateľstvo Čínskej akadémie vied oceňuje dlhoročný prínos pani M. Čarnogurskej – Ferancovej k rozvoju slovensko-čínskych vzťahov, jej prekladateľské úspechy významných čínskych spisovateľov a filozofov. Medzi jej najznámejšie preklady patria knihy Lao C´ - Tao Te Ťing,  Konfucius – Rozhovory a výroky a Cchao Suečchin 4-dielny - Sen o Červenom pavilóne. V 9. ročníku udelili ceny osobitného prínosu 15 zahraničným sinológom, (a špeciálne ceny boli udelenéaj  piatim mladým bádateľom - sinológom) - z Austrálie, Rakúska, Slovenska, Kanady, Francúzska, Nemecka, Maďarska, Holandska, Laosu. Mongolska, Poľska, Ruska, Španielska, USA, Egypta, Myanmar a Jordánska.