Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Arborétum Mlyňany SAV otvorí sezónu 10. mája

3. 5. 2013 | zhliadnuté 949-krát

Ľudové piesne v podaní folklórnych súborov, prehliadky parkom s odborným výkladom, súťaže a atrakcie pre deti, predajné stánky s rôznym tovarom – to všetko čaká na návštevníkov Ambrózyho dní v Arboréte Mlyňany Slovenskej akadémie vied (SAV) 10. až 12. mája 2013. Ide už o tradičné otvorenie sezóny v arboréte.

 

Bohatý program pre malých aj veľkých začne už 10. mája predpoludním o 11-tej hodine. Počas všetkých troch dní vystúpia rôzne folklórne skupiny a súbory prevažne z Nitrianskeho kraja.

Ambrózyho dni v arboréte každoročne odštartujú sezónu pre verejnosť. Park je otvorený aj v zimných mesiacoch, no najkrajší je práve na jar a v lete, kedy kvitnú stovky rastlín a stromov.

História Arboréta Mlyňany začína v období, kedy žil šľachtic Ambrózy – Migazzi (nar. 1869). Okrem toho, že bol vyštudovaným právnikom, od mladosti sa zaujímal  o botaniku. Cestoval po južnej Európe, kde hľadal najmä vždyzelené dreviny, ktorými by okrášlil svoj park. Postupne sa postaral o výsadbu krásnej dendrologickej zbierky, ktorú neskôr zveľadil záhradník z Česka Jozef Mišák. Ten sa o arborétum staral po odchode zakladateľa a majiteľa. Po ňom prišlo ešte mnoho iných odborníkov.

Postupne sa z Arboréta Mlyňany stal líder výskumu dendrobiológie na Slovensku a významná dendrologická zbierka pre celú Strednú Európu.

 

Podrobné informácie o program Ambrózyho dní nájdete tu:

http://www.arboretum.sav.sk/sk/aktuality/ambrozyho-dni-2013/