Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Zľava Miloslav Bahna a Vladimír Krivý - Sociologický ústav SAV

Slovenské voľby ´12 - novú publikáciu predstavili na tlačovej konferencii

17. 4. 2013 | zhliadnuté 1394-krát

Ako volili slovenskí voliči a prečo si vyberali tú alebo inú politickú stranu v parlamentných voľbách v roku 2012. Základné údaje, ale aj mnoho zaujímavých faktov o vlaňajších parlamentných voľbách ponúka nová publikácia vydaná pod záštitou Sociologického ústavu SAV s názvom Slovenské voľby ´12. Vychádza niečo vyše roka po voľbách.


Knihu predstavili 16. apríla 2013 samotní autori zástupcom médií na tlačovej konferencii. Medzi nimi Vladimír Krivý (SÚ SAV), Miloslav Bahna (SÚ SAV), Oľga Gyarfášová (FSEV UK), Martin Slosiarik (Focus), Juraj Majo (PrF UK) a Grigorij Mesežnikov (IVO). "Publikácia o voľbách je vždy zaujímavou bodkou za bilanciou každých parlamentných volieb," povedal Vladimír Krivý zo Sociologického ústavu SAV. Kniha obsahuje štyri hlavné kapitoly, ktoré v prezentáciách predstavili ich jednotliví autori. Väčšina údajov v knihe vychádzala z prieskumu (tzv. exit poll), ktorý sa uskutočnil priamo v deň volieb do NR SR. Zaujímavosťou môže byť najmä preskupovanie voličov od pravicových strán k ľavici oproti voľbám v predošlých obdobiach, spätne až do 90-tych rokov. Ako sa menili politické nálady občanov a analýzy o týchto zmenách.


Výskum poukazuje aj na sociologické rozdiely priaznivcov politických subjektov, ktoré sa bežne v prieskumoch sledujú ako vek, pohlavie, vzdelanie a pod. Napríklad, už tradične volia ľavicu prevažne starší občania.


Špeciálnou je štvrtá kapitola, ktorá sa zaoberá len voličskou základňou v hlavnom meste Bratislava. Čitateľ publikácie tak môže sledovať na mapách jednotlivých mestských častí, či volili ich obyvatelia pravicové strany alebo naopak ľavicový Smer-SD. Napríklad v mestskej časti Vrakuňa alebo Petržalka sa výrazne posilnila vo vlaňajších voľbách ľavica. Naopak pravica je silná v mestskej časti Staré Mesto či Ružinov.
Publikácia Slovenské voľby ´12 ponúka veľa údajov a informácií spracovaných v prehľadných textoch, v tabuľkách a grafoch a je určite hodnotným prostriedkom, ako sa oboznámiť so sociologickým pohľadom na minuloročné voľby.

 

Beáta Obradovičová, foto: Juraj Broš