Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Akademik MUDr. Ladislav Macho, DrSc.

Len vynikajúci vedci môžu robiť na vynikajúcich ústavoch

14. 9. 2010 | videné 1324-krát
V Ústave experimentálnej endokrinológie SAV v Bratislave bol 10. septembra 2010 slávnostný odborný seminár pri príležitosti 80. narodenín akademika MUDr. Ladislava Macha, DrSc.

Moderátor podujatia, predseda vedeckej rady ústavu a vedecký tajomník ústavu Július Brtko na slávnosti privítal predsedu SAV prof. Jaromír Pastorek, spolupracovníkov jubilanta zo zahraničia, riaditeľov ústavov SAV, súčasných i bývalých spolupracovníkov z ústavu, priatelia a ďalší.

Akademik Ladislav Macho, lekár, endokrinológ z Ústavu experimentálnej endokrinológie SAV (ÚEE SAV) patrí medzi najvýznamnejšie vedecké osobnosti Slovenska. V rokoch 1990 až 1992 bol predsedom Slovenskej akadémie vied a podpredsedom Československej akadémie vied, v rokoch 1987 až 1989 členom Predsedníctva SAV, 1971 až 1990, 1991 až 1995 bol riaditeľom Ústavu experimentálnej endokrinológie SAV, v rokoch 1955 až 1971 zastával funkciu vedúceho oddelenia v Endokrinologickom ústave SAV.

Na úvod slávnostného odborného seminára vystúpil riaditeľ ÚEE SA prof. Iwar Klimeš. V príhovore nazvanom Akademik Macho a diabetologický výskum na ÚEE SAV. Ako povedal prof. I. Klimeš, akademik Macho má najväčší podiel na formovaní pracoviska, má veľký podiel na rozvoji diabetologického výskumu na Slovensku o čom svedčí množstvo prác publikovaných predovšetkým v zahraničných odborných časopisoch.

Medzi najvýznamnejšie výsledky jeho vedeckej práce patrí najmä dôkaz o existencii kritických periód vo vývoji funkcie endokrinných žliaz počas ontogenézy u cicavcov. Ďalej experimentálne dôkazy o následkoch nepriaznivých zásahov v ranej ontogenéze na funkciu endokrinných žliaz a účinky hormónov na metabolizmus látok v dospelom veku. Samozrejme aj dôkazy o prítomnosti hormónov v materskom mlieku cicavcov a ich význam pre vývoj funkcie endokrinných žliaz mláďat.

Do kategórie najvýznamnejšie patrí aj príspevok k objasneniu zmien hormonálnej regulácie a receptorov hormónov po vystavení organizmu podvýžive, prekrmovaniu a stresovej záťaži. Ale aj objasnenie zmien funkcie endokrinných žliaz a metabolizmu látok pri vystavení organizmu vplyvu mikrogravitácie počas kozmických letov u zvierat a u ľudí. Rovnako ako príspevok k objasňovaniu prítomnosti hormónov s imunomodulačným účinkom v synoviálnej tekutine v priebehu reumatoidnej artrididy.

Prof. I. Klimeš vyzdvihol aj neustálu aktivitu akademika L. Macha, ktorú si zachováva aj v súčasnosti. Spomenul aj prínos jubilanta vo vedecko organizátorskej práci vo funkciách člena Lekárskeho kolégia lekárskych vied ČSAV, či biologicko lekárskych vied SAV a v ďalších funkciách. Ocenil aj prínos jeho vyše tristo vedeckých prác, ktoré boli viac ako tisíckrát citované prevažne v zahraničí.

Na záver príhovoru odovzdal prof. Iwar Klimeš akademikovi Ladislavovi Machovi Ďakovný list Ústavu experimentálnej endokrinológie SAV.

Predseda SAV prof. Jaromír Pastorek sa v príhovore pripojil ku gratulantom nielen v menej svojom, ale aj v mene členov Predsedníctva SAV. "Pre mňa je akademik Macho spojený s Ústavom experimentálnej endokrinológie a je len otázkou kto koho formoval, či pán akademik ústav alebo ústav pána akademika," povedal prof. Pastorek. "Ide o vynikajúcu symbiózu a môžem povedať, že len vynikajúci vedci môžu robiť na vynikajúcich ústavoch a vynikajúce ústavy môžu zamestnávať vynikajúcich vedcov." Ďalej poďakoval akademikovi Machovi za to, ako v ťažkých časoch viedol slovenskú akadémiu vied. Na záver príhovoru informoval, že Predsedníctvo SAV udelilo akademikovi Machovi najvyššie vyznamenanie akadémie.

Jubilanta prišiel pozdraviť významný český fyziológ Zdeněk Drahota z Fyziologického ústavu AV ČR. V príspevku pod názvom "Dozrávání energetického metabolismu" hovoril o výsledkoch výskumu, ktoré akademik Macho v tejto oblasti dosiahol a na ne dnes nadväzujú ďalší vedeckí pracovníci, ktorí riešia nové vedecké úlohy odvodené z prác jubilanta.

Vladimír Štrbák z ÚEE SAV zablahoželal jubilantovi nielen v mene svojom a svojich spolupracovníkov, ale aj v mene členov Vedeckého kolégia SAV. V úvode príhovoru pod názvom "Kritické periódy ontogenézy včera a dnes" spomenul svoje prvé kontakty s akademikom Machom po nástupe do akadémie. Osobné reflexie z práce i okolo nej boli pokračovaním výpovede V. Štrbáka. Samozrejme, dôležitú časť príspevku venoval odbornej spolupráci a ich spoločným výsledkom.

Vedúca Laboratória bunkovej endokrinológie ÚEE SAV Mária Ficková, pracoviska kde v súčasnosti pracuje akademik L. Macho, v úvode predstavila spolupracovníkov akademika Macha. V príhovore nazvanom "Omega-3 mastné kyseliny a biológia tukového tkaniva" sa sústredila na výsledky výskumov, ktoré v tejto oblasti jubilant a jeho kolegovia dosiahli. Priblížila význam výsledkov výskumu pôsobenia mastných kyselín na ľudi.

Richard Kvetňanský z ÚEE SAV v príhovore "Quo vadis biomedicínsky kozmický výskum na Slovensku?" priblížil výskumnú časť práce akademika L. Macha v oblasti kozmu. Zdôraznil, že počas 35 rokov činnosti jubilanta v kozmickom výskume. Spomenul výskum na zvieratách v rokoch 1975 až 1990. išlo o účinky mikrogravitácie a podmienok kozmických letov na hladiny hormónov, aktivity enzýmov v tkanivách a na metabolické procesy v orgánoch boli skúmané v spolupráci s vedcami Ruska, USA, Francúzska, Nemecka, Maďarska, Poľska a Rumunska.

Pripomenul výskumné aktivity ústavu v oblasti skúmania účinkov mikrogravitácie počas kozmických letov na organizmus ľudí. Sledovali sa účinky mikrogravitácie a podmienok kozmických letov na hladiny hormónov, aktivity enzýmov v tkanivách a na metabolické procesy v orgánoch boli skúmané v spolupráci s vedcami Ruska, USA, Francúzska, Nemecka, Maďarska, Poľska a Rumunska. Akademik Ladislav Macho sa podieľal na výskume aj v prípade kozmonautov Vladimíra Remeka a Ivana Bellu.

Jubilant je členom významných medzinárodných organizácií:
  • riadny člen, akademik "International Academy of Astronautics" (IAA)
    člen "Predsedníctva International Academy of Astronautics"
    predseda "Planetary Biology and Biophysics Committee" IAA
    člen "Bioastronautics Committee International Astronautical Federation" (IAF)
    riadny člen "Central European Academy of Science and Art"
Akademik Ladislav Macho na záver seminára poďakoval predsedovi SAV prof. Jaromírovi Pastorekovi, Predsedníctvu SAV a Vedeckej rade SAV za ocenenie jeho práce; riaditeľovi ÚEE SAV prof. Iwarovi Klimešovi a spolupracovníkom za organizovanie seminára. V ďalšej časti vystúpenia priblížil najdôležitejšie etapy svojej vedeckej aktivity od študentských čias až po súčasnosť.