Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Dr. Géza Konczos (vľavo) krátko po prevzatí Medzinárodnej ceny SAV 2008 z rúk prof. Štefana Lubyho.

Laureátom Dr. Géza Konczos

30. 9. 2008 | videné 874-krát
Medzinárodnú cenu SAV 2008 26. septembra prevzala významná osobnosť materiálového výskumu z Maďarska.

V Zrkadlovej sieni bratislavského Primaciálneho paláca Slovenská akadémia vied v piatok 26. septembra ocenila svojou Medzinárodnou cenou SAV za vynikajúce dielo v oblasti technických vied maďarského vedca Dr. Gézu Konczosa. Laureát v minulosti pracoval ako vedúci Oddelenia výskumu kovov vo Výskumnom ústave fyziky pevných látok a optiky Centrálneho fyzikálneho výskumného inštitútu (KFKI) Maďarskej akadémie vied. Neskôr bol manažérom organizácie Materials Technology Union. Ocenenie mu odovzdal predseda SAV prof. Štefan Luby.

Vedecký sekretár SAV Ľubomír Falťan privítal na slávností aj vzácnych hostí – prezidenta Maďarskej akadémie vied Dr. Józsefa Pálinkasa, vedúceho Kancelárie prezidenta SR prof. Milana Čiča, zástupcov maďarskej aj slovenskej akademickej obce, členov Predsedníctva SAV, vedecké osobnosti z ústavov SAV a ďalších hostí.

Prvý podpredseda SAV prof. Ján Slezák v slávnostnej laudácii zdôraznil, že Dr. Géza Konczos v posledných 35 rokoch zohráva vedúcu úlohu v slovensko–maďarskej spolupráci v oblasti výskumu moderných magnetických materiálov.

Plodná spolupráca medzi Ústavom experimentálnej fyziky SAV, Fakultou vied UPJŠ v Košiciach a Ústredným výskumným ústavom pre fyziku MAV v Budapešti vo vývoji moderných magnetických materiálov sa datuje od začiatku sedemdesiatych rokov. V tomto období Géza Konczos vo Fyzikálnom ústave SAV v Bratislave navštívil Pavla Duhaja a Petra Mrafka, ktorí veľmi intenzívne pracovali na rozvoji metodiky prípravy amorfných materiálov. Po krátkom čase sa mu podarilo získať dostatočne skúsenosti a s iniciatívou jemu vlastnou sa mu podarilo zaviesť túto metodiku aj na materskom pracovisku v Budapešti.

Bolo mu jasne, že iba produkovať nové materiály nestačí a je potrebné rozširovať aj základný výskum v oblasti štruktúrnych, elektrických a magnetických vlastností týchto materiálov. Práve táto potreba vyústila do začiatkov spolupráce s košickými pracoviskami, kde v Ústave experimentálnej fyziky SAV a na Katedre experimentálnej fyziky na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach už v tom čase existovala dobrá báza pre štúdium hlavne magnetických a štruktúrnych vlastností. Táto spolupráca sa postupne rozšírila od amorfných materiálov, cez nanokryštalické až po molekulárne magnety na báze vzácnych zemín a feronematiká (kvapalný kryštál dopovaný magnetickými nanočasticami).

Za prelomové obdobie spolupráce je možné považovať rok 1980, keď s nemalým prispením Gézu Konczosa v Budapešti zorganizovali prvú celosvetovú konferenciu pod názvom Metallic Glasses: Science and Technology, na ktorej participovalo aj na základe spolupráce osem účastníkov z Košíc, čo umožnilo rozšíriť spoluprácu a dostať ju do povedomia vedúcich predstaviteľov spolupracujúcich organizácií.

Výsledky tohto slovenského a maďarského spoločného výskumu boli publikované v niekoľkých článkoch v prestížnych medzinárodných časopisoch a zborníkoch a spolupráca slovenských a maďarských vedcov získala aj medzinárodný ohlas.

Na záver slávnosti laureát v obrazovej prezentácii priblížil hosťom najvýznamnejšie výsledky svojej vedeckej práce a spolupráce so slovenskými vedcami.