Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Nové číslo časopisu Akadémia/Správy SAV

Čo prináša nové číslo časopisu Akadémia/Správy SAV

27. 4. 2020 | videné 1009-krát

Aktivity Slovenskej akadémie vied počas epidémie koronavírusu, zaujímavé projekty, atraktívne výskumy, plány a zámery SAV, čo sa mení v odmeňovaní jej pracovníkov... To je pár tém z druhého tohtoročného čísla časopisu Akadémia/Správy SAV, ktoré práve vyšlo.

„Disciplína je to najsilnejšie, čo máme teraz pri boji s koronavírusom v rukách,“ zdôraznil v poslednom marcovom týždni predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík, keď v rozhovore pod titulkom Diskusiu o transformácii treba začať odznova pre Akadémiu/Správy SAV hovoril o reakcii SAV na zložitú situáciu. Reč však bola aj o novej vláde a jej vzťahu k vede, transformácii akadémie, peniazoch na mzdy či podpore excelentných projektov.

Vo Virologickom ústave BMC začali po začiatku koronakrízy prakticky okamžite pracovať na možnosti pripojiť sa k pracoviskám vlastne v prvej línii boja proti epidémii. Po niekoľkých dňoch príprav sa uprostred marca začalo v tomto ústave testovanie vzoriek na prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2 spôsobujúceho ochorenie COVID-19. Viac pod titulkom Koronavírus zmenil, no nestopol život akadémie.

„...ide o situáciu, ktorú máme čiastočne v rukách a ak sa ľudstvo zachová rozumne, tak môže šírenie vírusu zmierniť...,“ hovorí v článku Serendipity je schopnosť, nie náhoda riaditeľka Biomedicínskeho centra SAV Silvia Pastoreková. Táto vedkyňa a manažérka si začiatkom roka prevzala od prezidentky republiky Zuzany Čaputovej Rad Ľudovíta Štúra II. triedy.

„Nový spôsob prideľovania mzdových prostriedkov vedeckým organizáciám z centrálne rozpočtovaných zdrojov kapitoly SAV schválil januárový Snem SAV. Cieľom je lepšie reflektovať reálne potreby mzdových prostriedkov organizácií SAV a pri ich rozdeľovaní aj viac zohľadniť vedecký výkon pracoviska... ...došlo k zásadnej zmene, ktorá spočíva v tom, že do rokmi zaužívanej praxe sa konečne podarilo vniesť určité systémové prvky, ktoré – keď budú pôsobiť dlhodobejšie – k optimálnemu stavu povedú automaticky,“ píše v časopise František Simančík, člen Predsedníctva SAV pre prvé oddelenie vied v texte Zmeny v rozdeľovaní mzdových prostriedkov

Filozofia musí byť odrazom doby a jej problémov je titulok rozhovoru s riaditeľom Filozofického ústavu SAV Richardom Sťahelom. Je tak trochu „nový žiak v triede“. Prišiel z externého prostredia a prvý rok vo funkcii mu okrem iného veľa prezradil o tom, čo ho do konca funkčného obdobia ešte čaká.

Viac na https://akademia.sav.sk/nove-cislo/

(pod)