Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prof. RNDr. Vladimír Ira, CSc.

Tri ústavy majú nových riaditeľov

1. 12. 2014 | videné 1203-krát

Predsedníctvo SAV od 1. decembra 2014 vymenovalo na štvorročné obdobie riaditeľov troch ústavov:

 

 

Prof. RNDr. Vladimíra Iru, CSc. - riaditeľ Geografického ústavu SAV v Bratislave (znovuzvolený)

Doc. Mgr. Adama Bžocha, CSc. - riaditeľ Ústavu svetovej literatúry (znovuzvolený)

Prof. PhDr. Slavomíra Ondrejoviča, DrSc. -  riaditeľ Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV

 

 

Prof. RNDr. Vladimír Ira, CSc. 1952)(, riaditeľ Geografického ústavu SAV, absolvoval v roku 1976 Prírodovedeckú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, odbor geografia. Diplomovú a rigoróznu prácu vypracoval pod vedením prof. O. Bašovského a dizertačnú prácu pod vedením školiteľov prof. O.Bašovského a neskôr prof. J. Paulova na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V rokoch 1980-1981 pracoval ako vedecký asistent v Československom stredisku pre životné prostredie v Bratislave. Od roku 1981 až doteraz pracuje v Geografickom ústave SAV, najprv ako vedecký asistent, od r.  1985 ako vedecký pracovník a od r. 1990 ako samostatný vedecký pracovník. V r. 2006 bol vymenovaný za riaditeľa Geografického ústavu SAV. Rozvíja humánno-geografickú školu na Slovensku. Zameranie výskumu Zameranie výskumu: Urbánna geografia – vnútorná štruktúra mesta, behaviorálna geografia – časovo-priestorové vzorce správania človeka, geografické aspekty a udržateľnosti a kvality života. Prof. Ira je autorom viac ako 300 publikácií (z toho autor  a spoluautor vedeckých 15 monografií), viac ako 1000 citácií. Absolvoval výskumné pobyty v zahraničí: 1994-1995 University of Cambridge, Global Security Fellowship Initiative – behaviorálno-geografický výskum etnických a religióznych konfliktov, 2001 Göteborgs Universitet, Svenska Institutet fellowship programme – Metódy výskumu v geografii času (time-geography). V minulosti Academia Istropolitana, Bratislava, program Environmental Planning and Management (EIA a Sustainable Development), Academia Istropolitana Nova, Svätý Jur, program Environmental Policy, (EIA, Global problems a Sustainable Development), Fakulta sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave (Globálne problémy a globalizácia, Humánna ekológia). V súčasnosti            Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave (Behaviorálna geografia Urbánna ekológia), Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého, Olomouc (Behaviorální geografie a Vývoj geografického myšlení). Školiteľ v odboroch: regionálna geografia, environmentálne plánovanie a rozvojové štúdiá. V roku 2008 získal cenu SAV za vedecko výskumnú činnosť (za výsledky v oblasti spolupráce s VŠ),ďalej získal ocenenia ako  Cena Slovenskej akadémie vied za vedecko-popularizačnú a vzdelávaciu činnosť, Čestná plaketa SAV Dionýza Štúra za zásluhy v prírodných vedách. 

 

 

Prof. Mgr. Adam Bžoch, CSc. (1966), riaditeľ Ústavu svetovej literatúry, literárny vedec, germanista, nederlandista.Narodil sa v Bratislave. Pracoviská a významné funkcie: Ústav svetovej literatúry SAV (od 2006 riaditeľ, člen vedeckej rady ), Tvorba T, Slovenské pohľady, SME, Slovo, Filozofická fakulta UK Bratislava, Činoherná a bábkarská fakulta VŠMU Bratislava, Filozofická fakulta KU RužomberokNajdôležitejšie výsledky: Monografie: Walter Benjamin a estetická moderna (1999); Karol Terebessy - Jazyk, kultúra a hlbinná psychológia (1999); Signály z diaľky (2004) ; Psychoanalýza na periférii (2007); Krátke dejiny nizozemskej literatúry (2010) a Holandské portréty (2010); Publikačná činnosť v časopisoch Tvorba T, Slovenské pohľady, Kultúrny život, Romboid, Fragment, Os, Dominofórum, Slovak Review, Slovenská literatúra, Revue svetovej literatúry; Výskum jazykov európskej modernosti (s Bulharskou akadémiou vied v Sofii); Kultúrne implikácie avantgárd; Konzervatívne odpovede na výzvy modernizácie; Preklady krásnej i vedeckej literatúru z nizozemčiny a z nemčiny; publikácia Psychoanalyse in der Slowakei (2013). Členstvo vo vedeckých organizáciách: Slovenská spoločnosť Sigmunda Freuda (podpredseda), Vedecká rada Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v RužomberkuVýznamné ocenenia: Cena Jána Hollého, Prémie Asociácie organizácií spisovateľov Slovenska a Slovenského literárneho fondu, Cena NLPVF v Utrechte, Rytier rádu Oranžsko-nassauského (2008)

 

 

Prof. PhDr. Slavomír Ondrejovič, DrSc. (1946), riaditeľ Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV,  jazykovedec a prekladateľ. Narodil  sa 17. apríla 1946 v Lučenci. Vyštudoval rusistiku a slovakistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Externe prednášal na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, ako aj na univerzitách v Banskej Bystrici, Trnave a v Košiciach. Od r. 1978 je  pracovníkom Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra Slovenskej akadémie vied, kde v r. 1999 – 2009 zastával post riaditeľa ústavu, v rokoch 1996 – 2003 bol aj predsedom Slovenskej jazykovednej spoločnosti pri SAV. Od r. 2001 je hlavným redaktorom Slovenskej reči a v r. 2006 sa stal členom Učenej spoločnosti SAV. Je členom rôznych domácich a zahraničných spoločností, komisií a redakčných rád. Venuje sa predovšetkým sociolingvistike, všeobecnej jazykovede, prozódii a ortoepii, ale aj sémantickej syntaxi, jazykovednej historiografii a encyklopedistike. Dlhšie výskumné pobyty absolvoval najmä v Nemecku (Bochum, Bielefeld, Konstanz). Je zakladateľom a editorom knižnej série Sociolinguistica Slovaca.  Najvýznamnejšie práce: Medzi slovesom a vetou (1989), Encyklopédia jazykovedy (1993, spoluautor), Od hovoriaceho stroja k sociálnej lingvistike. (2000), Jazyk, veda o jazyku, societa (2008). Prekladá najmä z nemčiny (W. von Kempelen, W.von Humboldt). Je nositeľom Ceny Mateja Bela za preklad, Medaily prezidenta Slovenskej republiky, Medaily SAV za podporu vedy.