Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prvá zastávka na trase po Podmalokarpatskom regióne nad Bratislavou (sprava) prof. Mikuláš Huba a doc. Ján Hanušin.

Exkurzia geografov SAV do Dolian

6. 10. 2011 | videné 796-krát

Od apríla 2010 prebieha projekt European Territorial Cooperation Objective, CENTRAL EUROPE Programme - Hodnotenie a udržateľný rozvoj kultúrnej krajiny pomocou využitia inovatívnych participačných a vizualizačných nástrojov (akronym Vital Landscapes). Do projektu je zapojených osem stredoeurópskych akademických a konzultačných pracovísk z Českej republiky, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rakúska, Slovenska a Slovinska.

Geografický ústav SAV, ktorý v projekte reprezentuje Slovensko, 28. septembra usporiadal exkurziu pre novinárov do modelového územia Podmalokarpatský región na styku Malých Karpát a Podunajskej nížiny. Priebeh trasy Bratislava – Pezinok – Častá – Doľany – Slovenský Grob – Bratislava s dôrazom na prejavy suburbanizácie a ich konflikt s tradičnými hodnotami kultúrnej krajiny v zázemí Bratislavy komentoval doc. Ján Lacika a ďalší riešitelia projektu.

Hlavným cieľom exkurzie bola stará vinohradnícka obec (v minulosti mestečko) Doľany, kde program podujatia pozostával z niekoľkých častí. Najskôr starosta obce Jozef Mruškovič účastníkom predstavil pamätihodnosti Dolian a hodnoty miestnej kultúrnej krajiny. Nasledovala prehliadka citlivo zrekonštruovaného objektu bývalého vodného mlyna, ktorý momentálne slúži ako štýlová vináreň a reštaurácia, vhodná aj na podobné pracovné stretnutia.

Riešitelia a riešiteľky projektu Vital Landscapes potom prezentovali niektoré výsledky a zámery, súvisiace s realizáciou prtojektu: prof. Mikuláš Huba v krátkosti predstavil Geografický ústavu SAV. Vedúci projektu Vital Landscape Ján Hanušin prezentoval jeho štruktúru a hlavné ciele. Dušan Šebo sa zaoberal výsledkami screeningu stategických dokumentov a prípravou výskumu percepcie zmien kultúrnej krajiny.

V ďalšej časti podujatia prof. Mikuláš Huba predstavil koncept pripravovaného netradičného kritického kultúrno-krajinárskeho sprievodcu podmalokarpatským regiónom. Michala Madajová spolu s Martinou Cebecauerovou prezentovali konkrétnu predstavu o spomínanom sprievodcovi na príklade obce Doľany. Na úvod moderovanej diskusie premietli M. Huba a D. Šebo 50 fotografií znázorňujúcich rôzne zásahy, negatívne ovplyvňujúce kvalitu kultúrnej krajiny v regióne. Dobrý dojem z podujatia umocnilo príjemné slnečné počasie predčasného babieho leta.

Hlavným cieľom projektu je ochrana, zhodnotenie a udržateľný rozvoj unikátnych typov kultúrnej krajiny v strednej Európe vytvorením, uplatnením a šírením inovatívnych participačných a vizualizačných techník. Dôležitým cieľom je tiež integrácia ochrany prírodných a kultúrnych hodnôt krajiny s udržateľným ekonomickým a sociálnym rozvojom. Na to je potrebné analyzovať súčasné a navrhnúť nové organizačné, legislatívne, politické, ekonomické a iné nástroje. Na dosiahnutie cieľov projektu budú slúžiť aj metódy zapájania verejnosti do plánovania a manažmentu krajiny (v zmysle Agendy 21), tvorba scenárov miestneho a regionálneho rozvoja krajiny, ako aj medzinárodná výmena skúseností.

Medzinárodným dokumentom, ktorý tematicky najviac súvisí s poslaním a zameraním projektu, je Európsky dohovor o krajine (European Landscape Convention - Florencia, 2000).

Projekt okrem toho vychádza zo zásad trvalo udržateľného rozvoja, integrovaného (manažmentu) krajiny, z Faro dohovoru o vzťahu kultúrneho dedičstva a spoločnosti, Agendy 21 a ďalších relevantných medzinárodných dokumentov.

V jednotlivých zúčastnených krajinách sa projekt realizuje v rámci modelových území, v ktorých hrá kultúrna krajina významnú úlohu. V prípade Slovenska si riešitelia z Geografického ústavu zvolili za modelové územie Podmalokarpatský región na styku Malých Karpát a Podunajskej nížiny. Pre potreby projektu Vital Landscapes ho vymedzili ako územie medzi Bratislavou-Račou, Budmericami a Smolenicami, ktoré zahŕňa 21 vidieckych sídiel (vrátane dvoch mestských častí) a tri vinohradnícke mestá, resp. mestečká (Svätý Jur, Modra a Pezinok).

Text: prof. Mikuláš Huba

Foto: Ferdinand Tisovič