Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Pohľad na predsednícky stôl počas vystúpenia prof. Jaromíra Pastoreka.

Snem SAV schválil zásady hodnotenia organizácií

22. 9. 2011 | videné 1058-krát
Na zasadaní snemu v stredu 21. septembra odznela aj informácia o prípravách na transformáciu SAV.
 
Na jesennom riadnom rokovaní snemu v Aule SAV na bratislavskej Patrónke sa zúčastnili aj členovia Predsedníctva SAV pod vedením svojho predsedu prof. Jaromíra Pastoreka, ktorý po úvodných formalitách predniesol Informáciu o aktuálnej situácii v SAV v súvislosti s pripravovanými krokmi realizovania zámeru transformácie.
 
Predseda SAV na úvod zopakoval už známe informácie o zámere transformácie organizácií SAV na verejno-výskumné inštitúcie so strategickým cieľom urýchliť modernizáciu a zvýšiť akcieschopnosť Slovenskej akadémie vied. Znamenalo by to tesnejšie priblíženia k svetovej úrovni vybavenosti vedy a výskumu príslušnými obslužnými činnosťami a materiálno-technickým vybavením, umožnilo by pružnejšie reagovať na výzvy svetovej vedy a výskumu a zároveň by prinieslo účinnejšie zapojenie do riešenia úloh hospodárskej praxe. Podstatou transformácie je prechod organizácií SAV zo sféry štátnej do sféry verejnej, ako aj optimalizácia fungovania špecializovaných a servisných organizácií. Základným prínosom by bolo stabilizovanie financovania a rozvoja SAV z dlhodobého hľadiska, zlepšenie podmienok na získavanie dodatočných finančných zdrojov a zvýšenie flexibility možnosti ich využívania, ako aj zvýšenie motivácie na aplikáciu vedeckých výsledkov.
 
Za priority transformácie predseda SAV označil udržanie rozpočtovej kapitoly pre SAV v štruktúre štátneho rozpočtu, ako základného zdroja príjmov, zachovanie výskumu v SAV v rámci všetkých jej troch oddelení, dodržanie dvojstupňového modelu riadenia a právnej subjektivity organizácií a ustanovenie novej organizačnej formy verejno-výskumnej inštitúcie (VVI), ďalší rozvoj existujúcich možností na využívanie zahraničných zdrojov financovania potrieb vedy a výskumu, ako aj lepšie využívanie súkromných zdrojov najmä v oblasti aplikovaného výskumu.
 
Ako uviedol predseda SAV, Akadémia na príprave  novely zákona o SAV, vrátane zmien a doplnení súvisiacich právnych predpisov,  spolupracuje s profesionálnou právnickou kanceláriou, ktorá má s prípravou zákonov dlhoročné skúsenosti a niektorí jej pracovníci sa zúčastňovali aj na príprave podobného zákona Českej republike, aby zákon bol pripravený profesionálne, v súlade so zámermi SAV. V právnom postavení SAV ide o zadefinovanie VVI ako novej právnej formy a legislatívne zakotvenie niektorých ďalších oprávnení.
 
V rámci prvej etapy, do 31. decembra t.r., by sa mala vypracovať právna analýza aktuálneho stavu právnych predpisov, analýza právneho postavenia AV ČR v kontexte schváleného Zákona o verejných výskumných inštitúciách, spracovanie dôvodov na novelu a niektoré ďalšie dokumenty, vrátane schválenia interného legislatívneho zámeru. V druhej etape do 15. apríla 2012 už pôjde o konkrétnu prípravu znenia novely zákona, vrátane dôvodových správ a príloh, a predloženie návrhu novely kompetenčnému orgánu na zaradenie do medzirezortného pripomienkového konania. V tretej etape  do konca roka 2012 by sa mali spracovať a vyhodnotiť pripomienky, podľa analýzy by nasledovalo ich zapracovanie do návrhu novely a potom by návrh novely mal byť predložený poradným orgánom vlády, vláde SR, výborom parlamentu a Napokon NR SR na prerokovanie. Pokiaľ by NR SR schválila návrh novely zákona, v priebehu roka 2013 by sme mali zabezpečiť implementáciu novely Zákona o SAV do jej života.
 
Predseda SAV v stručnosti informoval aj o príprave rozpočtu pre SAV v budúcom roku, bolo by však zrejme predčasné informovať podrobnejšie, aj vzhľadom na súčasnú situáciu v slovenskej aj vo svetovej ekonomike. Je však viac ako pravdepodobné, že vyšší nebude, skôr o niečo nižší, napriek dosahovaným vedeckým výsledkom... Na záver svojho vystúpenia prof. Jaromír Pastorek pripomenul, že zmeny sú nevyhnutné a  apeloval na členov snemu, aby hľadali cesty k takým zmenám v Akadémii, ktoré by v súčasnej situácii smerovali k upevneniu postavenie inštitúcie a zvýšili efektívnosť jej fungovania.
 
V ďalšej časti Snem SAV podrobne prerokoval tri významné dokumenty súvisiace s hodnotiacim procesom organizácií Akadémie, ktoré na rokovanie preložil predseda Akreditačnej komisie (AK) SAV  prof. Peter Samuely – novelu Zásad pravidelného hodnotenia organizácií SAV po viacerých úpravách na základe pripomienok snem schválil, Rokovací poriadok Akreditačnej komisie SAV po zapracovaní pripomienok predseda AK predloží na schválenie Predsedníctvu SAV a harmonogram hodnotenia organizácií SAV snem vzal na vedomie.