Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Diskusia po vyžiadanej prednáške prof. György Kozmanna (vpravo), vľavo riaditeľ Ústavu merania SAV doc. Milan Tyšler.

Špecialisti na meranie sa stretli na Smolenickom zámku

3. 5. 2011 | videné 1213-krát
V Kongresovom centre SAV na zámku v Smoleniciach bola 27. až 30. apríla 2011 už 8. medzinárodná konferencia o meraní – MEASUREMENT 2011.

Hlavným organizátorom podujatia bol Ústav merania SAV, jeho spoluorganizátormi boli Ústav pre výrobné technológie a výkonnú laserovú techniku TU vo Viedni, Fakulta biomedicínskeho inžinierstva ČVUT v Prahe, Strojnícka fakulta TU v Košiciach, Fakulta elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave a Slovenský metrologický ústav. Technickými sponzormi podujatia boli Medzinárodná konfederácia pre meranie IMEKO, jej medzinárodné technické komitéty TC7 a TC13, Slovenský národný komitét IMEKO, ďalej Slovenská metrologická spoločnosť, Slovenský národný komitét U.R.S.I. a Slovenská spoločnosť biomedicínskeho inžinierstva a medicínskej informatiky.

Na konferencii, ktorá sa koná v dvojročných intervaloch, sa zúčastnilo 95 špecialistov v oblasti merania zo 14 krajín Európy a Ázie. Na konferencii sa zúčastnil aj podpredseda SAV Juraj Lapin a predseda Rady vysokých škôl prof. Viktor Smieško. Rokovanie bolo venované okruhom Teoretické problémy merania, Meranie fyzikálnych veličín a Merania v biomedicíne. V rámci pracovných sekcií odzneli dve pozvané prednášky. Prvá z nich, ktorú predniesol Dr. Ing. Rainer Köning z PTB Braunschweig, Nemecko, sa zaoberala novými meracími metódami a systémami pre metrológiu v oblasti mikro- a nanorozmerov. Druhá, ktorú predniesol prof. György Kozmann z Panonia University Veszprém, Maďarsko, bola venovaná novým metódam hodnotenia mnohozvodových meraní a topografického mapovania EKG potenciálov na hrudníku.

Počas rokovania konferencie odznelo ďalších 49 príspevkov a 42 prezentácií našlo miesto na paneloch v hradnej veži. Z tém, ktoré zazneli, je potrebné spomenúť problematiku odhadu neistôt a tolerančných intervalov meraní v oblasti mikro - a nanotechnológií, trendy metrologického využitia tomografických techník, nové optické meracie metódy pre mikroelektroniku alebo počítačom podporované neinvazívne meracie a zobrazovacie metódy v medicíne.

Snahou organizátorov bolo aj tentoraz pritiahnuť príspevky mladých špecialistov na meranie a podporiť možnosti publikovania ich vynikajúcich prác. Počas konferencie preto prebehla súťaž prác mladých výskumníkov, ktoré hodnotila 8-členná komisia porotcov zo siedmich krajín. Hodnotil sa najmä vedecký prínos, ale aj spôsob spracovania a prezentácie príspevku. Z 19 prihlásených príspevkov boli nakoniec vybrané dva najlepšie.

Ako najlepší príspevok prezentovaný formou panelu bol vybraný príspevok, ktorého prvým autorom bol Michael Vogel z Nemecka a ktorý bol venovaný zvyšovaniu produktívnosti mnohosenzorových meraní na súradnicových meracích strojoch. Za najlepšiu prednášku bol vybraný príspevok, ktorého hlavným autorom bol Milan Pavúk zo Slovenska o röntgenovskej difraktometrickej štúdii kryštalizačného procesu pomocou synchrotrónu. Víťazi získali nielen finančné ocenenie, ale aj možnosť zverejniť víťazné práce v plnom rozsahu v internetovom časopise Measurement Science Review.

Počas konferencie sa tiež uskutočnilo zasadanie Slovenského komitétu IMEKO pod vedením jeho predsedu prof. Linusa Michaeliho z TU v Košiciach.

Ako výraz solidarity a ochoty pomôcť obetiam nedávnej prírodnej katastrofy v Japonsku sa účastníci konferencie rozhodli uskutočniť medzi sebou symbolickú zbierku. Za každý príspevok získali ručne skladané japonské origami. Výsledok zbierky prezident konferencie doc. Milan Tyšler odovzdal Dr. Etsuo Kawatemu, ktorý ho odovzdá dobročinnej organizácii v Japonsku.

Krásne a pokojné prostredie smolenického zámku a jeho okolia prispelo k vytvoreniu dobrej pracovnej atmosféry počas rokovaní sekcií, k rozprúdeniu neformálnych diskusií v kuloároch ale aj k nadviazaniu nových spoluprác. Okrem bohatého odborného programu konferencia umožnila účastníkom zoznámiť sa aj s lokálnymi klenotmi slovenskej histórie, prírody a kultúry v rámci návštevy hradu Červený Kameň, alebo počas prechádzok v Malých Karpatoch, do jaskyne Driny, či do archeologickej lokality Molpír. Spoločenský program konferencie doplnili vystúpenia hudobnej skupiny Varga trio a vystúpenie ľudovej hudby z Červeníka.

Ďalšie informácie o programe konferencie sú dostupné na jej internetovej stránke
http://www.measurement.sk/M2011, prípadne je možné obrátiť sa na organizátorov konferencie na email measurement2011@savba.sk.

Text: Doc. Milan Tyšler, predseda organizačného výboru konferencie
Foto: Ferdinand Tisovič