Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prof. Július Bartl otvára prezentáciu knihy Lexikón stredovekých  miest na Slovensku, vľavo Martin Štefánik.

Historici predstavili Lexikón stredovekých miest

28. 4. 2011 | videné 1649-krát
Historický ústav SAV a Univerzitná knižnica v Bratislave usporiadali 20. apríla 2011 v prednáškovej sále Univerzitnej knižnice prezentáciu knihy Lexikón stredovekých miest na Slovensku.

Prof. Július Bartl z katedry slovenských a všeobecných dejín Pedagogickej fakulty UK, v Bratislave, jeden z autorov, na otvorení prezentácie povedal, že je veľmi rád, že vzniklo toto dielo, pretože také dielo v našej histórii nebolo vytvorené. Zdôraznil, že ide o originálny projekt. Je to pekná kniha s reprezentatívnym vzhľadom, je v nej množstvo údajov podaných koncentrovane. Kto bude robiť prácu o stredovekých dejinách na Slovensku má k dispozícii výbornú pomôcku.

Na knihe sa podieľalo dvadsať autorov, zväčša pracovníkov Historického ústavu SAV, aj pracovníci múzeí a archívov, ktorí majú najbližšie k týmto historickým materiálom. Zostavovateľmi boli Martin Štefánik a prof. Ján Lukačka, obaja z HÚ SAV.

Prof. Ján Lukačka informoval o tom, ako sa toto dielo zrodilo v Historickom ústave SAV. Oddelenie najstarších dejín HÚ SAV pristúpilo k základnému výskumu na čo jeho pracovníci využili prostriedky z grantu (projekt APVV-0166-07). Trojročné obdobie neumožnilo však autorom hlbší prienik do problematiky, no napriek tomu sa im podarilo spracovať všetky dostupné podklady a zaradiť ich do knihy. Prof. J. Lukačka zdôraznil, že stredoveké mestá na Slovensku zohrali významnú úlohu a preto právom ich histórii patri toto dielo.

Druhý zo zostavovateľov knihy Martin Štefánik povedal: „Keď sme projekt APVV pripravovali, pri zdôvodňovaní, prečo si tieto mestá vyberáme, povedali sme, že na Slovensku bola tretina miest v rámci celého uhorského územia. Slovenské územie tvorí osminu Uhorska, čo znamená, že v ňom bola trojnásobne vyššia hustota v miest ako na ostatnom území. Mestá sú jedným z elementov v stredoveku, na ktorých môžeme stavať naše stredoveké dejiny.“

V ďalšej časti svojho príhovoru uviedol, že v Lexikóne je 47 hesiel, ktoré predstavujú 47 miest. Ide o sídla, ktoré získali základné privilégium, hoci niektoré v priebehu rokov nedokázali naplniť ho či rozvíjať. Medzi kritériami skúmania štruktúry miest bol aj počet študentov stredovekých univerzít (Krakov, Viedeň a Praha). Pri získavaní materiálov autorom významne pomohla digitalizácia archívov.

Prof. Richard Marsina (Filozoficka fakulta Trnavskej univerzity) v príhovore zdôraznil, že v slovenských stredovekých mestách sú zachované archívy, na rozdiel od miest na území Uhorska, kde zväčša archívy chýbajú. Snaha po skvalitnení výstupov výskumu o slovenských mestách viedla k založeniu sekcie pre dejiny miest pri Slovenskej historickej spoločnosti SAV. Skúmanie histórie miest sa u nás dialo nielen ako súčasť našich dejín, ale aj v histórii medzinárodných súvislosti.

Riaditeľ Historického ústavu SAV Slavomír Michálek zdôraznil, že kniha je jedným z nosných výstupov APVV. Túto knihu nenájdete v žiadnom kníhkupectve, je to dôsledok toho, že APVV má jednu z hlavných podmienok – kniha, ktorá je financovaná z týchto zdrojov musí byť nekomerčná. Dielo je tak určené knižniciam, študentom, prakticky ľuďom, ktorí sa históriu zaoberajú profesijne. Na záver poďakoval autorom knihy za dobrú prácu, ktorú odviedli pri jej príprave. Vedenie ústavu navrhlo kolektív autorov na ocenenie Slovenskej historickej spoločnosti SAV, Literárnemu fondu a podobne.