Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Informačná stránka organizácie SAV

Témy doktorandského štúdia

Ústav polymérov SAV, v. v. i.

Názov témy
Vývoj textílií s antibakteriálnou účinnosťou pre ochranu a rýchlejšie hojenie rán.
Program DŠ
Technológia polymérnych materiálov
Rok prijímania
2024
Meno školiteľa/-ky
Ing. Alena Opálková Šišková, PhD.
Kontakt:
Prijímajúca škola
Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU
Stručná anotácia
Koža je najväčší orgán ľudského tela s rôznymi funkciami. Infekcie poškodenej kože alebo stavy ako cukrovka často komplikujú proces hojenia rán, čo vedie k vzniku chronických rán. Bioaktívne fytozlúčeniny predstavujú dôležité často používané terapeutické zlúčeniny a to predovšetkým vďaka ich antimikrobiálnej aktivite. Cieľom navrhnutej témy je pripraviť vlákenné obväzové materiály s inkorporovanými fytozlúčeninami extrahovanými z rastlín dopestovaných v biohospodárstve na Slovensku. Ide o zlúčeniny, ktoré sú prítomné napríklad v alchemilke žltozelenej (alchemilla xantochlóra), zlatobyly obyčajnej (solidago virgaure) a podobne. Očakáva sa, že doktorand získa znalosti a zručnosti pri príprave materiálov pomocou technológie elektrostatického zvlákňovania, pri charakterizácii materiálov využije metódy mikroskopie (OM, SEM, TEM), metódy termickej analýzy (TGA, DSC), spektrometrické (SEM-EDX, FTIR) a mechanické metódy (ťahové testy, DMA), prípadne röntgenovú difrakciu (XRD). Súčasťou práce bude testovanie vyrobených materiálov, teda sledovanie vplyvu fytozlúčenín uvoľňujúcich sa z plošných netkaných textílií na hojenie rán pomocou in vitro kožných modelov (bunkové línie keratinocytov a fibroblastov, 3D modely zdravej a psoriatickej kože). Zameriame sa na účinky fytozlúčenín na proliferáciu, migráciu, diferenciáciu keratinocytov a fibroblastov; ich antioxidačné a imunomodulačné vlastnosti, ako aj na medzibunkové interakcie v rámci sofistikovanejších in vitro modelov (ko-kultúry, sféroidy, tkanivové modely). Okrem toho bude antimikrobiálna aktivita fytozlučenín hodnotená pomocou panelu najbežnejších kožných patogénov v spolupráci s Biomedicínskym centrom SAV, v.v.i.
Od študenta sa očakávajú všeobecné vedomosti v oblasti polymérnej chémie, materiálového inžinierstva, a charakterizačných metód, dobrá znalosť anglického jazyka slovom aj písmom, schopnosť pracovať v medzinárodnom tíme, flexibilita, samostatnosť a ochota cestovať a účastniť sa na medzinárodných konferenciách či dlhodobejších stážach.
Dizertačná práca bude riešená v spolupráci so slovenskou firmou Training & Consulting, s.r.o. (Žilina, SK), ktorá je potenciálnym odberateľom výsledkov výskumu na základe zmluvy o spolupráci na výskume a vývoji ako aj v spolupráci s inými inštitúciami na Slovensku a v zahraničí. Práca bude podporená projektami základného výskumu a projektami medzinárodnej vedecko-technickej spolupráce.