Aktuality

Návšteva čínskej delegácie v SAV

Vložil(a): A. Nozdrovická, 8.9.2017, videné 470-krát

Ďalšie rozvíjanie vzájomnej spolupráce medzi Northwestern Polytechnical University (NPU) v Číne a Slovenskou akadémiou vied bolo hlavnou témou návštevy dekana Fakulty materiálových vied a inžinierstva NPU prof. Wenqiang Donga a prof. Feng Gaoa, riaditeľa oddelenia materiálových vied a techniky NPU, ktorá sa začala v piatok srdečným prijatím u predsedu SAV prof. Pavla Šajgalíka.

Čínski predstavitelia ocenili doterajšiu spoluprácu so SAV, ktorá prináša hmatateľné výsledky vo viacerých projektoch. „Našich vedcov záujem čínskych vedeckých inštitúcií motivuje pre ďalší výskum a prináša nový priestor a možnosti pre jeho realizáciu,“ uviedol vo svojom príhovore predseda SAV.

Ťažisko vzájomnej spolupráce je v oblasti progresívnej keramiky, zástupcovia NPU však prejavili záujem aj o návštevu Archeologického ústavu SAV. Prof. Dong je zároveň riaditeľom Centra materiálového výskumu a archeológie NPU. Spolu s riaditeľom AÚ SAV doc. Matejom Ruttkayom navštívia archeologické nálezisko v okolí Nitry, Banskú Štiavnicu, ktorá je zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO a Múzeum liptovskej dediny v Pribyline.

Návšteva čínskej delegácie bude pokračovať vo Vysokých Tatrách.

Spolupráca SAV a NPU sa začala rozvíjať zhruba pred štyrmi rokmi, v roku 2015 obe inštitúcie podpísali memorandum o spolupráci.

(an)

 

Foto: Róbert Grznár

Príloha

Prijatie čínskej delegácie u predsedu SAV
Príloha

prof. Wenqiang Dong a prof. Pavol Šajgalík