Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Takto vyzerá bzučivka (Lucilia sericata), presnejšie hlava jej larvy, pod rastrovacím elektrónovým mikroskopom.

Liečenie sterilnými mušími larvami namiesto antibiotík?

30. 3. 2005 | videné 5354-krát
Hoja sa aj rany, spojené s poruchami imunitného systému, ktoré sa chirurgickým spôsobom už nedarilo liečiť: napríklad diabetická noha, cievne vredy, preležaniny...

Bratislavskí chirurgovia v spolupráci s Ústavom zoológie SAV znovu skúšajú metódu, používanú už začiatkom minulého storočia. Národná obroda o tom píše:

Takpovediac za mikrochirurgov možno označiť len niekoľkomilimetrové sterilné larvy bzučivky (Lucilia sericata) – muchy, ktorú možno pozorovať v hojnom počte aj na Slovensku.

„Princíp metódy spočíva v nasadení presného počtu týchto lariev na povrch rany. Na povrchu sa fixujú počas 48 až 72 hodín pomocou špeciálneho dressingu a po skončení procedúry sa odstránia. Aj v prípade rán v pokročilom štádiu stačí niekoľko procedúr, aby sa v liečbe dostavil výrazný pokrok“ – hovorí RNDr. Milan Kozánek, CSc. z Ústavu zoológie SAV. Na tejto práci sa ešte podieľajú RNDr. Peter Takáč, CSc. a RNDr. Zuzana Krumpálová, PhD.

„Týka sa to predovšetkým rán, ktoré sú mikrobiálne veľmi znečistené, hlboké, ktoré sa už klasickým chirurgickým zásahom nedajú liečiť. Začínali sme s pacientmi, ktorí mali diabetickú nohu, viac-menej už odsúdenú na amputáciu“ – dodáva MUDr. Marek Čambal z 1. chirurgickej kliniky FN v Bratislave.

Táto metóda je podstatne rýchlejšia a lacnejšia, než liečenie drahými antibiotikami, ktoré môže trvať dlhé mesiace. Štandardne ju už používajú v USA, Izraeli, Nemecku, Holandsku, Švédsku, Belgicku, Rakúsku, vo Veľkej Británii a v ďalších krajinách. U nás ju vyskúšali už dvadsiati pacienti. Niekedy však aj ona narazí na svoje obmedzenia, najmä v prípadoch ťažkých gangrén.

Výsledkom nášho snaženia by mala byť široká dostupnosť pre všetky klinické pracoviská na Slovensku, dodáva Milan Kozánek, iniciátor projektu, ktorý by mal zabezpečiť dostatok sterilných lariev pre potreby nášho zdravotníctva.

Terapeutický účinok metódy sa dosahuje vďaka biologicky aktívnym látkam, ktoré sú prítomné v slinách lariev. Tie obsahujú látky s vysokou antimikrobiálnou aktivitou (v niektorých prípadoch sú účinnejšie ako najvýkonnejšie antibiotiká), vazodilatačné látky (rozširujúce cievy), ktoré majú perspektívne využitie pri liečbe cievnych ochorení, ale tiež biologické látky, ktoré veľmi účinne vyvolávajú hojenie rany.

Biologicky aktívne látky, prítomné v slinách lariev, sú považované za liečivá novej generácie, keďže sú účinnejšie než syntetické farmaká a najmä – nemajú vedľajšie účinky.

(Podľa Národnej obrody z 29. marca a dnešného vydania SME).