Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Privítanie priamo na hradisku podľa starého slovanského zvyku - chlebom a soľou...

Robert Fico na hradisku v Bojnej

17. 8. 2007 | videné 3022-krát
Vo štvrtok 16. augusta predseda vlády Robert Fico otvoril v Bojnej aj stálu expozíciu unikátnych archeologických nálezov.

Obec Bojná v Topoľčianskom okrese v posledných dvoch rokoch prenikla do povedomia ako miesto mimoriadne významných archeologických nálezov z obdobia slovanského osídlenia z druhej polovice 8. až začiatku 9. storočia n. l. – najvýznamnejšie sú zatiaľ zlaté plakety s kresťanskými motívmi a odlievaný zvon, ako aj časti ďalších liturgických predmetov. Bezpochyby ide o unikátny nález celoeurópskeho významu, ktorý dokazuje včasné kresťanské tradície našich predkov.

Predseda vlády Robert Fico navštívil Bojnú v rámci prvej prezentácie vedeckovýskumného projektu Archeologického ústavu SAV v Nitre Bojná – centrum Nitrianskeho kniežatstva. Jej súčasťou bolo aj slávnostné otvorenie stálej výstavy o niekdajšom slovanskom hradisku v miestnom kultúrnom dome a slávnostné predstavenie novej populárno-vedeckej publikácie o tomto hradisku pod názvom Bojná – nové nálezy k počiatku slovenských dejín. Roberta Fica sprevádzali podpredseda vlády Dušan Čaplovič, zástupcovia ministerstiev, nitriansky predseda VÚC Milan Belica, predstavitelia štátnej aj miestnej správy a ďalšie osobnosti spoločenského, vedeckého aj kultúrneho života. Za Slovenskú akadémiu vied predsedu vlády priamo na nálezisku privítali predseda SAV prof. Štefan Luby, riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre prof. Alexander Ruttkay, ako aj vedúci výskumu v Bojnej archeológ Karol Pieta a ďalší predstavitelia ústavu.

Robert Fico si so záujmom prezrel výskumné práce na nálezisku, ktoré sa v širšom meradle rozbehli začiatkom júla vďaka podpore Vlády SR, dokonca v rozhovore s mladými brigádnikmi vyslovil svoje želanie vrátiť sa na toto miesto na dlhší čas. "Najradšej by som strávil niekoľko dní s mladými ľuďmi, ktorí sú tu. Dokonca o tom aj uvažujem, že v rámci nejakého voľna by som prišiel, pretože je to niečo, čo ma vždy fascinovalo," vyznal sa premiér. A dodal, že v mladosti túžil po povolaní archeológa...

Po prehliadke hradiska sa vzácni hostia odobrali priamo do Bojnej, kde ich pred miestnym kultúrnym domom už očakávalo niekoľko stoviek obyvateľov obce aj okolia. Slávnosť otvoril starosta Bojnej Rudolf Hayden, hostí privítal prednosta Obvodného úradu v Topoľčanoch, obyvateľ Bojnej Jozef Vančo. Potom sa za potlesku prihovoril účastníkom zhromaždenia rodák z neďalekých Topoľčian Robert Fico. Na úvod vyslovil vyznanie z blízkeho vzťahu k tomuto kraju, ako aj k nálezisku na blízkych Valoch, ktoré navštívil už viac ráz, dokonca aj súkromne. Vyslovil potešenie nad tým, že po dlhých rokoch sa na Slovensku konečne začal takýto systematický archeologický výskum, ktorý nám, Slovákom, dodáva obrovskú hrdosť. Pripomenul, že nálezy na Valoch významne ovplyvňujú slovanské dejiny. "Je to objav, ktorý pomáha nám, Slovákom, aby sme si vystreli chrbtice vlastného sebavedomia," zdôraznil za potlesku premiér. "Bojná dokazuje, že v našich dejinách jedna udalosť vyrastala z druhej, že naše dejiny sú zreťazené a držia pevne pohromade." Robert Fico archeologickým výskumom v Bojnej prisľúbil ďalšiu podporu vlády.

V rámci slávnosti vystúpil aj predseda SAV prof. Štefan Luby, ktorý pripomenul prínos Archeologického ústavu SAV v Nitre k významným objavom v Bojnej a význam archeológie pre rozvoj nášho poznania dejín. Nálezy z Bojnej významom pre Slovensko prirovnal k Schliemannovmu objavu legendárneho Priamovho pokladu v Tróji.

Po slávnostnom predstavení novej populárno-vedeckej publikácie o nálezoch v Bojnej pod názvom Bojná – nové nálezy k počiatku slovenských dejín, ktorej autorom je Karol Pieta, premiér odovzdal ďakovné listy za významný prínos pri objavení náleziska Karolovi Pietovi a Jiřímu Janošíkovi z obce Bojná, ktorý plakety objavil. Ďakovný list za propagáciu náleziska dostal aj Štefan Hritz z Archeologického ústavu SAV. Napokon premiér slávnostne prestrihol symbolickú pásku na vstupe do priestorov stálej expozície nálezov.