Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prof. Eva Syková.

Prednáška o medicíne 21. storočia

5. 10. 2006 | videné 2508-krát
V Ústave experimentálnej farmakológie SAV v Bratislave privítali vynikajúcu českú vedkyňu prof. Evu Sykovú.

Dvadsiaty deviaty september bol pre Ústav experimentálnej farmakológie SAV doslova slávnostný. Hoci bol piatok a neskoré popoludnie, učebňa ústavu sa zaplnila – prednáška jednej z najvýznamnejších osobností českej medicíny prof. MUDr. Evy Sykovej, DrSc. pritiahla aj záujemcov z ďalších pracovísk. Téma – Kmeňové bunky, nanomateriály a tkanivové náhrady v regeneratívnej medicíne – nenechávala nikoho na pochybách, že to, čo na prednáške odznie, je medicínou 21. storočia.

Prof. Eva Syková je riaditeľkou Ústavu experimentálnej medicíny Akadémie vied Českej republiky, vedúcou Centra excelencie EÚ – Medipra, prednostkou Ústavu neurovied UK v Prahe na 2. lekárskej fakulte a vedúcou Centra bunkovej terapie a tkanivových náhrad. Venuje sa prenosu signálov v mozgu a mieche, mechanizmom ochorení mozgu a miechy, výskumu kmeňových buniek a ich využitiu na liečenie.

České médiá venovali pred dvoma rokmi veľkú pozornosť prípadu dvadsaťpäťročného Libora Alexa, ktorý mal po havárii na motorke poranenú miechu a roztrieštenú ruku a lekári prepokladalí, že zostane do smrti ochrnutý. Keď mu v motolskej nemocnici lekári podali kmeňové bunky z jeho vlastnej kostnej drene, vrátila sa mu pohyblivosť nôh aj rúk. Odvtedy je podobných prípadov viac.

Čo sú to kmeňové bunky? Podľa Wikipedie sú to "primárne nediferencované bunky, ktoré majú schopnosť premeniť sa na akýkoľvek typ buniek. Táto schopnosť umožňuje telu vytvoriť nové bunky a opraviť tak poškodené časti tela, ktoré sa skladá napr. z buniek neschopných delenia."

Kmeňové bunky sa najviac nachádzajú práve v kostnej dreni a majú v sebe obrovský potenciál pri liečení poškodení či ochorení mozgu a miechy. Pokusy na zvieratách ukázali, že kmeňové bunky dokážu doputovať na miesta poranení a premeniť sa na nervové bunky, či aspoň vytvárať látky, ktoré pomáhajú pri obnove poškodeného tkaniva.

Prof. Eva Syková počas svojho pobytu v Bratislave navštívila aj ďalšie pracoviská SAV – na pozvanie riaditeľa Ústavu experimentálnej onkológie SAV Čestmíra Altanera sa stretla aj s pracovníkmi tohto ústavu.