Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Návšteva japonských hostí na FCHTP STU, Bratislava.

Slovensko-japonská spolupráca v apimedicínskom výskume

12. 10. 2016 | videné 1535-krát

Ústav ekológie lesa Slovenskej akadémie vied (ÚEL SAV) vo Zvolene navštívili japonskí odborníci z apimedicínského výskumu, ktorí už niekoľko rokov spolupracujú s Oddelením molekulárnej apidológie ÚEL SAV a najnovšie aj s Fakultou chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (FCHPT STU).

Návšteva japonských hostí začala 27. septembra 2016 na FCHPT STU seminárom o vedeckej spolupráci medzi ÚEL SAV a Ústavom apimedicínskeho výskumu (Institute of Apimedical Science) spoločnosti Japan Royal Jelly Co. Ltd. (JRJ) Tokyo. Za japonskú stranu boli prítomní pán Masahiro Katamoto, prvý zástupca japonského veľvyslanca na Slovensku; ďalej zakladateľ spoločnosti Japan Royal Jelly Co. Ltd. pán Kikuji Yamaguchi, PhD. (Professor of Graduate School, Yunnan University, China; Research Professor of Tohoku Fukushi University, Sendai, Japan; Head of JRJ Institute of Apimedical Science, Tokyo, Japan); Yoshihisa Yamaguchi, B.A., prezident spoločnosti Japan Royal Jelly Co. Ltd.; Keisuke Hidaka, B.A., člen predstavenstva spoločnosti JRJ Co. Ltd.; prof. Akira Fujii, Ph.D. (Professor Emeritus, Nihon University, Tokyo, Japan) zodpovedný za vedeckú stratégiu Ústavu apimedicínskeho výskumu spoločnosti JRJ Co. Ltd.; Assoc. Prof. Tohru Yamakuni, PhD. (Department of Pharmacology, Graduate School of Pharmaceutical Science, Tohoku University, Sendai, Japan); Masaki Sakai, B.A. (Head of Beekeeping Division, JRJ Co. Ltd.); Masakuni Shiomi (Researcher of Beekeeping Division, JRJ Co. Ltd.).

Predsedníctvo SAV zastupoval podpredseda SAV prof. MVDr. Juraj Koppel, DrSc. Prítomná bola aj riaditeľka Ústavu molekulárnej fyziológie a genetiky SAV Ing. Zdena Sulová, DrSc. Za FCHPT STU sa stretnutia zúčastnili prof. Ing. Ján Šajbidor, DrSc., dekan FCHPT; prof. Ing. Anton Gatial, DrSc., prodekan pre vedeckovýskumnú činnosť; doc. Ing. Albert Breier, DrSc., riaditeľ Ústavu biochémie a mikrobiológie FCHTP STU a koordinátor Spoločného pracoviska FCHPT STU a ÚEL SAV. Za Oddelenie Molekulárnej apidológie ÚEL SAV Zvolen boli prítomní RNDr. Katarína Bíliková, PhD., vedúca Oddelenia molekulárnej apidológie (detašované pracovisko ÚEL SAV v Bratislave); doc. Ing. Jozef Šimúth, DrSc., Ing. Tatiana Krištof Kraková, Ing. Monika Hornická. Slovenský zväz včelárov zastupovali Ing. Zuzana Juríčková, PhD. a Ing. Ján Repka, PhD., šéfredaktor časopisu Včelár.

 

Na seminári prof. J. Šajbidor prezentoval štruktúru a vedeckú činnosť FCHPT STU a potvrdil vznik Spoločného pracoviska apimedicínského výskumu, ktoré tvoria Oddelenie molekulárnej apidológie ÚEL SAV a Ústav biochémie a mikrobiológie FCHTP STU v Bratislave.

Spoločné pracovisko ÚEL SAV a FCHPT STU je postavené na vedeckom programe Oddelenia molekulárnej apidológie ÚEL SAV, ktorý tiež zahŕňa obsah a ciele japonsko-slovenského projektu s Ústavom apimedicínskeho výskumu JRJ Co. Ltd. Týmto sa vytvorili podmienky pre bezprostredné uplatnenie vedeckých poznatkov z molekulárne-biologického výskumu fyziologicky účinných proteínov a peptidov v pedagogickom procese FCHPT STU, vzhľadom ma to, že laboratóriá Oddelenia molekulárnej apidológie ÚEL SAV sa nachádzajú v areáli FCHPT STU.

 

Dr. K. Bíliková, prof. K. Yamaguchi a prof. A. Fujii prezentovali výsledky, ktoré dosiahli počas riešenia spoločného slovensko-japonského projektu, zameraného na výskum fyziologických vlastností proteínov a peptidov včelej materskej kašičky, ako aj na vývoj imunochemických metód určenia pravosti a kvality včelieho medu. Dr. K. Bíliková tiež načrtla možnosti prepojenia spolupráce Oddelenia molekulárnej apidológie ÚEL SAV s jednotlivými ústavmi FCHTP STU v rámci riešenia spoločných projektov. Japonskí prednášatelia zdôraznili svetovú prioritu Oddelenia molekulárnej biológie ÚEL SAV v oblastiach spoločného výskumu.

 

Pán Masahiro Katamoto, zástupca veľvyslanca Japonska v SR vo svojom príhovore ocenil spoluprácu japonskej spoločnosti so slovenskou akademickou a výskumnou obcou, ako aj doterajšie výsledky spolupráce.

 

Hostia z Japonska pricestovali aj do Zvolena a navštívili ÚEL SAV. Prijala ich jeho riaditeľka RNDr. Ľubica Ditmarová, PhD. Prítomní boli tiež členovia vedenia ústavu Ing. Miroslav Blaženec, PhD., zástupca riaditeľa ÚEL SAV; Mgr. Peter Kaňúch, PhD., vedecký tajomník ÚEL SAV; RNDr. Ján Kulfan, PhD., predseda vedeckej rady ÚEL SAV; RNDr. Anton Krištín, DrSc., člen učenej spoločnosti SAV, ako aj RNDr. Katarína Bíliková, PhD. a doc. Ing. Jozef Šimúth, DrSc. z Oddelenia molekulárnej apidológie ÚEL SAV.

Po oboznámení sa s vedeckou činnosťou ÚEL SAV sa rozvinula plodná diskusia o doterajšej vedeckej spolupráce medzi Ústavom apimedicínskeho výskumu spoločnosti JRJ Co. Ltd., Tokyo a ÚEL SAV, Zvolen. Načrtol sa nový perspektívny program vedeckej spolupráce, do ktorej sa zapájajú aj ďalšie pracoviská – FCHPT STU a Stredná odborná škola pod Bánašom v Banskej Bystrici v zastúpení riaditeľa školy Ing. Pavela Fiľa, ako aj Slovenský zväz včelárov  pod vedením predsedu SZV Ing. Ľudovíta Gála.

Táto spolupráca je príkladom funkčného prepojenia výskumných ústavov na troch úrovniach vzdelania: SAV (ÚEL SAV, Zvolen), univerzity (FCHTP STU, Bratislava), gymnázia (Stredná odborná škola Pod Bánošom, Banská Bystrica) a výskumného a vývojového centra súkromnej spoločnosti (Ústav apimedicínskeho výskumu spoločnosti Japan Royal Jelly Co. Ltd., Tokyo) s reálnymi výstupmi do praxe.

Riaditeľka ÚEL SAV RNDr. Ľubica Ditmarová, PhD. odovzdala pánovi K. Yamaguchi, PhD. pamätný list a pamätný krištáľ za doterajšiu podporu a spoluprácu, ako uznanie pri príležitosti  50. výročia založenia spoločnosti JRJ Co. Ltd. a za finančnú podporu pre vybudovanie moderných laboratórií Oddelenia molekulárnej biológie v priestoroch FCHPT STU v Bratislave. Predstavitelia spoločnosti JRJ Co., Ltd. sa tiež stretli s emeritným riaditeľom ÚEL SAV Ing. Jozefom Váľkom, CSc., vedúcim spoločného pracoviska ÚEL SAV a FCHTP STU, ktorý sa významne podieľal na jeho vytvorení.

Katarína Bíliková,Katarína Sládeková,

Ústav ekológie lesa SAV

Foto: Ján Repka, Monika Hornická, Ján Kulfan