Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Predstavenie monografie. Na snímke zľava riaditeľka PÚ SAV Martina Lubyová, autori monografie Branislav Šprocha a Boris Vaňo

Koľko bude na Slovensku Rómov v roku 2030

15. 5. 2014 | videné 2443-krát

Zostaviť populačnú prognózu Rómov do roku 2030 bol jeden z cieľov monografie Reprodukcia rómskeho obyvateľstva na Slovensku a prognóza jeho populačného vývoja. V stredu, 14. mája 2014,  túto prácu svojho vedca Branislava Šprochu prezentoval v Bratislave Prognostický ústav Slovenskej akadémie vied.

 

Riaditeľka ústavu Martina Lubyová pri tejto príležitosti povedala, že monografia má okrem iného aj odstrániť mýty o rómskej populácií. Jej autor B. Šprocha upozorňuje na fakt, že slovenská spoločnosť vníma správy o rómskej menšine veľmi citlivo. Väčšina verejnej diskusie sa týka tém súvisiacich s ich reprodukčným správaním, populačným vývojom, nezamestnanosťou či kriminalitou. Prezentované sú podľa neho časté predpovede, že rómska populácia sa v slovenskej spoločnosti z minoritnej pozície stane v blízkej budúcnosti majoritnou. Pripomína, že príčinou týchto skreslených predpokladov je nedostatok informácii, nízka „demografická gramotnosť“ spoločnosti súvisiaca s chýbajúcou vhodnou propagáciou demografických analýz. Cieľom monografie nemala podľa neho byť len analýza súčasného stavu, ale aj pokus identifikovať vývojové zmeny a vytvoriť prognostické scenáre.

 

Ako B. Šprocha zdôraznil, monografia je výsledkom niekoľkoročného úsilia o poznanie charakteru reprodukčného správania rómskeho obyvateľstva na Slovensku. Obsahuje okrem iného aj analýzu plodnosti rómskych žien, venuje sa potratovosti a úmrtnosti v tejto časti obyvateľstva, ale aj jej zdravotnému stavu, ako aj širším súvislostiam populačného vývoja. Napríklad úrovni vzdelanosti či miery segregácie.

 

Podľa výsledkov sčítania ľudu v roku 1980 žilo vtedy na Slovensku približne 200 tisíc Rómov (resp. osôb cigánskeho pôvodu), čo predstavovalo štyri percentá populácie. Dá sa povedať, že to je súčasne jeden z posledných relatívne presných oficiálnych údajov založených na základe tzv. etnického prístupu, keď bola príslušnosť k rómskemu etniku „pripísaná“ treťou osobou (sčítacím komisárom) na základe vopred dohodnutých pravidiel. Sčítania 1991, 2001 a 2011 už pracujú s deklaráciou rómskej národnosti sčítavanou osobou, a aj preto napríklad posledný cenzus hovorí o približne 120 tisícoch osôb rómskej národnosti. Podľa výsledkov prognózy by však na Slovensku v roku 2010 približne 414- až 435 tis. Rómov (v závislosti od variantu prognózy) a do roku 2030 by ich počet v nízkom variante mohol vzrásť až na 547 tis. osôb a vo vysokom variante dokonca by prekročil úroveň 634 tis. osôb.  

Pri naplnení uvedených prognostických scenárov by váha rómskej populácie o 16 rokov mohla vzrásť z predpokladaných súčasných 8 percent na 10 až 11,4 percenta.

 

Prezentovaná vedecká práca, ktorá je výsledkom spolupráce Prognostického ústavu SAV a Výskumného a demografického centra INFOSTAT predstavuje v podstate druhú časť zamýšľanej trilógie populačných prognóz. Už na jeseň autori Branislav Šprocha, Boris Vaňo (Výskumné a demografické centrum INFOSTAT) a Branislav Bleha (Prírodovedecká fakulta UK) prezentovali prácu Prognóza vývoja obyvateľstva v okresoch Slovenskej republiky do roku 2035. A koncom tohto roka by mala vyjsť podľa riaditeľky Prognostického ústavu SAV M. Lubyovej tretia monografia, venovaná charakteru rodín a domácností na Slovensku a ich možného vývoja do budúcnosti.

 

Monografia Reprodukcia rómskeho obyvateľstva na Slovensku a prognóza jeho populačného vývoja bude v plnom znení zverejnená aj na stránke Prognostického ústavu SAV (www.prog.sav.sk) a INFOSTATu - Výskumného demografického centra (www.infostat.sk/vdc).

 

 Text: Martin Podstupka, foto: Gabriel Kuchta, SAV