Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Hosťami tlačovej konferencie v Košiciach boli (zľava): prof. Peter Fedoročko z UPJŠ, nový člen správnej rady Nadácie Výskum rakoviny,  Ján Sedlák, Margita Klobušická – predsedníčka nadácie, Richard Raši a doc. Igor Andrašina z Východoslovenského onkologického ústavu v Košiciach

Ideál: dnes výskum, zajtra liečba

13. 3. 2013 | videné 1485-krát

„Dnešný výskum pre zajtrajšiu liečbu!“ – to je motto Dňa výskumu rakoviny, za ktorý už v roku 2007 Nadácia Výskum rakoviny vyhlásila 7. marec. S cieľom upozorniť na priority a potenciál moderného onkologického výskumu. Aktívne sa na ňom podieľa aj Ústav experimentálnej onkológie SAV v Bratislave na čele s jeho riaditeľom RNDr. Jánom Sedlákom, DrSc., ktorý je aj členom správnej rady nadácie.

 

Po prvý raz v histórii sa konali aktivity tohto Dňa výskumu rakoviny v Košiciach. Nadácia Výskum rakoviny tým chce zdôrazniť dosah svojej činnosti na celé Slovensko, dokonca aj mimo jeho hraníc. Počas troch dní (6. - 8. marca) sa uskutočnilo viacero podujatí. Prvé bolo v košickom Dome umenia  -  slávnostný koncert Veľkého zboru donských kozákov, ktorý je kolektívnym členom Kruhu priateľov Nadácie Výskum rakoviny.

 

Na druhý deň pokračovali aktivity tlačovou konferenciou. Na úvod bilancovala 20-ročnú činnosť  Nadácie Výskum rakoviny jej prezidentka RNDr. Margita Klobušická, CSc.: „Nádorové ochorenia sú závažnou zdravotnou, psychickou, ale aj ekonomickou záťažou jednotlivca i celej spoločnosti. Vyspelé európske krajiny si túto skutočnosť uvedomujú a do experimentálneho i klinického onkologického výskumu, rovnako ako do preventívnych, diagnostických a liečebných prístupov významne investujú ľudské kapacity a nemalé finančné prostriedky. Žiaľ, Slovensko patrí v rámci Európy ku krajinám s najnižšou podporou výskumu rakoviny, pritom sa u nás ročne diagnostikuje viac ako 27 tisíc nových prípadov zhubných nádorov a viac ako 12 tisíc pacientov zomrie. A práve myšlienka založenia našej nadácie s celoslovenským pôsobením bola v roku 1993 odpoveďou na kritický nedostatok financií a nedostatočné využívanie možností slovenského onkologického výskumu.“

 

Nadácii sa v jej doterajšej činnosti podarilo získať nemalé finančné čiastky na zakúpenie špičkových prístrojov, napr.: prietokový cytometer, Wave System, Pulzná elektroforéza, Sekvenátor, Fluorimeter a Luminometer, Nucleofektor. Len od roku 2000 získala NVR takmer 900 tisíc eur a poskytla pre vedu a diagnostiku investične najnáročnejšie prístroje, akými sú napr.: Real Time PCR, Pyrosekvenátor, EliSpot, Incucyte. V tomto roku plánuje zakúpiť ďalší - Nanosight. Viaceré z nich využívajú pre svoju vedeckovýskumnú činnosť aj v Ústave experimentálnej onkológie SAV. Jeho riaditeľ RNDr. Ján Sedlák, DrSc. ocenil pomoc prístrojov z verejných zbierok. Uviedol konkrétne onkologické diagnózy, ktoré predtým diagnostikovali len v ústave, no postupom rokov už aj na klinických pracoviskách v zdravotníckych zariadeniach. „Čím ďalej, tým viac sa bude skracovať interval medzi prácou vedcov a medicínskou praxou, a tým bude rýchlejšia diagnostika a možnosť nasadiť cielenú liečbu,“ povedal. Aj preto nadácia akcentuje na 90% zbierky na prístroje a 10% na výchovu mladých.   

 

Primátor Košíc, poslanec NR SR a predseda jej výboru pre zdravotníctvo MUDr. Richard Raši, MPH. poukázal na laxný prístup väčšiny obyvateľov Slovenska k preventívnych vyšetreniam napr. hrubého čreva, prsníkov či prostaty, pričom ich onkologické ochorenie je na popredných miestach príčin úmrtí u nás. „Spôsobom, ako širšie zachytiť skoré štádiá možných onkologických ochorení, bude aktívny skríning, teda menovité pozývanie konkrétnych osôb na vyšetrenie. Už na takom projekte pracujeme,“ naznačil.

 

Už tretí rok sú súčasťou Dňa výskumu rakoviny Vedecké dielne onkológia (VDO). Ich  tohtoročným mottom je „Čo prezradí genetika o rakovine?“. Je to  séria popularizačných seminárov od 4. februára (Svetový deň boja proti rakovine) do 7. marca (Deň výskumu rakoviny) na gymnáziách po celom Slovensku v rámci projektu, ktorý financuje Nadácia Výskum rakoviny. Počas neho tento rok plánovali vedeckí pracovníci a doktorandi Ústavu experimentálnej onkológie SAV navštíviť 41 škôl v 27 mestách Slovenska a absolvovať 58 vedeckých dielní s predpokladaným počtom 1 450 poslucháčov. Celoslovenské finále bolo v Košiciach, keď RNDr. Ján Sedlák, DrSc., Mgr. Dominika Mániková, PhD. a doktorand Roman Bohovič (všetci ÚEO SAV) zavítali medzi štvrtákov bilingválneho Evanjelického gymnázia J. A. Komenského na Škultétyho ulici. Vysvetľovali, ako treba bojovať proti mýtom, že rakovina je rozsudkom smrti, že je to choroba bohatých krajín, že je „môj“ osud; predstavili prácu v ústave, premietli film, ako to u nich vyzerá a čo na akých prístrojoch skúmajú.

 

Text a foto: Katarína Čižmáriková