Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Vyšlo nové číslo časopisu Akadémia

Vychádza nové číslo časopisu Akadémia/Správy SAV, nová je tiež jeho online tvár

23. 4. 2024 | videné 248-krát

Ako prebieha skúmanie prepojenia medzi matkou a dieťaťom? Čo všetko predchádzalo víťaznej štúdii a vízii o modernom vedeckom kampuse na bratislavskej Patrónke a ako bude projekt pokračovať? Aké sú plány nového riaditeľa KC Academia SAV v Starej Lesnej? A čo viedlo štipendistky a štipendistov projektu SASPRO 2, aby sa vrátili na Slovensko?

Výskum farmakologičky Daniely Ježovej z Biomedicínskeho centra SAV, v. v. i., je zameraný hlavne na hľadanie možností liečby depresie či úzkosti. Momentálne však skúma aj iné témy, napríklad ako a prečo funguje prepojenie medzi matkou a dieťaťom alebo akú úlohu zohrávajú hormóny vo vzťahu k empatii pri utrpení iného človeka.

Areál SAV na bratislavskej Patrónke sa môže v blízkej budúcnosti zmeniť na moderný vedecký kampus. Aká cesta vedie k uskutočneniu tejto vízie, načrtli v rozhovoroch architektka Henrieta Moravčíková z Historického ústavu SAV, v. v. i., František Simančík, vedúci Komisie pre stratégiu rozvoja SAV a člen Predsedníctva SAV za I. oddelenie vied, ale aj aktéri víťaznej štúdie architekt Juraj Palovič z ateliéru gro architekti a londýnsky urbanista David West z ateliéru Studio Egret West.   

Norbert Longauer, riaditeľ Kongresového centra a hotela Academia SAV v Starej Lesnej, má záujem využiť kapacity hotela a prilákať aj hostí z komerčného prostredia európskych krajín. Jeden z cieľov, ktoré si stanovil, je však mimoriadne odvážny.

Annamária Naughton Duszová z Ústavu materiálového výskumu SAV, v. v. i., a Marián Matejdes z Ústavu anorganickej chémie SAV, v. v. i., sú súčasťou úspešného projektu SASPRO 2. Aj v tejto časti seriálu o štipendistoch a štipendistkách SASPRO 2 sa dozviete, na akých výskumoch pracujú, aké výsledky zatiaľ dosiahli, ale aj dôvody ich návratu na Slovensko. 

Dozviete sa tiež viac o tom, akú úlohu zohrávala akadémia v procese vzniku spisovnej slovenčiny v povojnovom období, ako vznikalo druhé, rozšírené vydanie Katalógu biotopov Slovenska, ale aj o výskume zameranom na hľadanie nového spôsobu zvýšenia bariérových vlastností plastov či ako prebiehal tohoročný popularizačný seminár so zástupcami ústavov SAV.

Dvojmesačník Akadémia/Správy SAV predstavuje vedkyne a vedcov a mapuje dianie v Slovenskej akadémii vied.

 

Text: Stanislava Longauerová
Foto: gro architekti

Súvisiace články