Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Dr. Gorden Videen a Ing. Karol Fröhlich, DrSc. v neformálnom rozhovore.

Plaketa Dionýza Ilkoviča vedcovi z USA

15. 11. 2016 | videné 1976-krát

Na návrh Ústavu stavebníctva a architektúry SAV udelilo Predsedníctvo Slovenskej akadémie vied Dr. Gordenovi Videenovi ocenenie v podobe čestnej plakety Dionýza Ilkoviča. Prevzal si ho v pondelok 14. novembra z rúk podpredsedu SAV Ing. Karola Fröhlicha, DrSc.

Dr. Gorden Videen je vyhranená medzinárodne uznávaná vedecká osobnosť s významnými výsledkami predovšetkým v oblasti rozptylu elektromagnetického žiarenia, optických rezonancií a optickej charakterizácii malých častíc, špeciálne atmosferického aerosólu a kozmického prachu. Jeho tím je prepojený na medzinárodne uznávaných vedcov zo Slovenskej akadémie vied, FMFI UK a z celého sveta. Zvlášť vysoké uznanie získali jeho vedecké práce venované interakcii elektromagnetického žiarenia s malými časticami, viacnásobnému rozptylu, ale aj výpočtovým metódam, konkrétne T-maticovej metóde a metóde diskrétnych dipólov. Dr. Gorden Videen je veľmi aktívny vo vedeckej komunite viac ako 25 rokov.

Pri oceňovaní Dr. Gordena Videena Ing. Karol Fröhlich, DrSc. ocenil nielen jeho výrazné medzinárodné úspechy, no najmä jeho spoluprácu s vedcami SAV, osobitne s tímom Mgr. Miroslava Kocifaja, PhD., CSc., ktorý je súčasne predsedom vedeckej rady Ústavu stavebníctva a architektúry SAV. Jeho spolupráca so slovenskými vedcami je plodná hlavne v posledných rokoch, kedy sa podieľal s Dr. M. Kocifajom, Doc. F. Kundracikom a Doc. J. Klačkom na projekte s názvom „Rozptyl elektromagnetického žiarenia na elektricky nabitých a neutrálnych časticiach: podobnosti a fundamentálne rozdiely“, ktorý bol financovaný US Army International Technology Center. Intenzívna spolupráca v posledných rokoch vyústila do publikovania jedenástich spoločných prác v renomovaných vedeckých časopisoch. Spolupráca medzi Dr. Gordenom Videenom, SAV a FMFI UK vyústila tiež do spoločného patentu (Method and apparatus for lightning threat indication; International Application No.: PCT/SK2014/000024.

Gorden Videen v poďakovaní zvýraznil záujem pokračovať v spolupráci a ešte ju zintenzívniť. V budúcnosti sa očakáva spolupráca na riešení rozptylu žiarenia elektricky nabitými časticami metódou diskrétnych dipólov, ktorá umožňuje modelovať častice ľubovoľných tvarov a priblížiť sa tak k reálnym podmienkam. Pokrok v tejto oblasti môže mať dopad na ďalšie smerovanie teoretického a experimentálneho výskumu vo vedeckej komunite, ktorá sa venuje interakcii elektromagnetického žiarenia s nano-objektami a tiež na cielené aplikácie v oblasti optických atenuátorov, modulátorov, prepínačov alebo v tenkých filmoch so zosilnenou absorpciou.       

Gorden Videen je vedeckým pracovníkom v Army Research Laboratory (USA). V roku 1997 bol prizvaný k spolupráci s Army Research Laboratory (ARL) v Adelphi Maryland, kde pracuje ako fyzik. V súčasnosti pracuje na metóde monitoringu aerosólových častíc, ktoré môžu predstavovať bezpečnostnú hrozbu alebo zdravotné riziko. Dr. Gorden Videen publikoval viac než 220 vedeckých peer-reviewed článkov zaoberajúcich sa experimentálnymi, teoretickými a výpočtovými aspektami rozptylu svetla a elektromagnetického žiarenia. Získal trinásť patentov, bol editorom jedenástich kníh, spoluautorom štrnástich kapitol v monografiách. Predsedal tiež jedenástim medzinárodným konferenciám vrátane NATO Advanced Research Workshops a NATO Advanced Study Institute.. V súčasnosti je tiež vedeckým pracovníkom v Space Science Institute, kde sa venuje polarizácii svetla, optike planetárneho regolitu a kozmickému prachu. Dr. Gorden Videen je zakladajúci člen centra pre extrasolárne planetárne systémy. (spn)

Foto: Vladimír Šimíček