Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Tím špecialistov medzinárodného konzorcia NEURON ERA Net II.

V Biomedicínskom centre SAV sa stretli odborníci na sklerózu multiplex

13. 4. 2016 | videné 1747-krát

 

V pondelok 11. apríla 2016 sa v Pavilóne lekárskych vied BMC SAV v Bratislave uskutočnilo prvé stretnutie členov medzinárodného konzorcia NEURON ERA Net II, ktoré sa venuje výskumu tohto neurologického ochorenia. Od roku 2015 do konzorcia patrí aj tím MUDr. Richarda Imricha, DrSc. a MUDr. Adely Penesovej, PhD. z Biomedcínskeho centra SAV (Ústav experimentálnej endokrinológie SAV). Súčasťou podujatia bol aj seminár pre verejnosť, na ktorom špecialisti prezentovali najnovšie trendy vo výskume ochorenia. Zúčastnili sa ho najmä študenti a mladí vedeckí pracovníci.  

Cieľom stretnutia bolo nastaviť spoluprácu v rámci konzorcia. „Stretli sa tu rôzne skupiny vedcov, ktoré pracujú na animálnych modeloch a skupiny, ktoré robia výskum na ľuďoch. Snažili sme sa nájsť spoločné body, prostredníctvom ktorých by sme mohli spolupracovať a prepájať naše vedecké otázky,“ povedala členka konzorcia Adela Penesová. Dodala, že okrem výmeny skúseností sú takéto stretnutia  dôležité aj kvôli výmene PhD. študentov, vzoriek, či spoločnému spracovaniu štatistickej analýzy.

NEURON ERA-NET II MEchanisms of Lymphocytes TRansmigration Across the Blood Brain Barrier sa zameriava na podporu výskumu pochopenia patogenézy sklerózy multiplex. Mal by priniesť viac svetla do priebehu choroby, ktorej spúšťače stále nepoznáme, ako aj do objasnenia mechanizmov, ktoré v tele pacienta prebiehajú keď je ochorenie utlmené a keď naopak dochádza k zhoršeniu jeho príznakov. Tieto výsledky môžu v budúcnosti viesť, k novým diagnostickým a terapeutickým postupom a k účinnej liečbe.  Výskum vychádza z predpokladu, že dôležitú úlohu zohráva genetická predispozícia, imunitný systém a endotel (vnútorná výstielka ciev) hematoencefalickej bariéry.

Medzinárodný projekt koordinuje prof. Ari Waisman z Mainzu (Nemecko). Ďalšími členmi konzorcia sú: prof. Roland Liblau z Toulouse (Francúzsko), prof. Alexandre Prat z Montrealu (Kanada), prof. Hans Lassmann z Viedne a prof. Alexander Flügel z Göttingenu (Nemecko). Slovenský tím sa stal členom konzorcia minulý rok a od augusta je aktívnym riešiteľom. Projekt potrvá  do roku 2018.

Zuzana Vitková

Foto: Tomáš Jakubík