Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Záujem o informácie a prezentácie Elektrotechnického ústavu SAV.

Akadémia na námestí

7. 9. 2018 | videné 942-krát

Víkend so Slovenskou akadémiou vied. Tak sa volá pouličný festival, ktorým SAV vstúpila v piatok ráno na dva dni na bratislavské Primaciálne námestie. S cieľom do sobotného večera populárnou formou prezentovať verejnosti vedeckú prácu svojich ústavov, predstaviť ich výsledky, priblížiť prácu vedca. Dvojdňový program prichystal pre návštevníkov vedecké stánky, prezentácie, kvízy i súťaže pre rôzne vekové kategórie. Ale aj debaty o vede, poslaní Slovenskej akadémie, vied, hodnotení jej výsledkov a predstavení osobností, ktoré v nej pracujú.

V piatok po desiatej podujatie slávnostne otvoril podpredseda SAV prof. RNDr. Peter Samuely, DrSc., ktorý zdôraznil, že akadémia využíva túto formu kontaktu s verejnosťou, aby pripomenula svoje 65. výročie, ale najmä priblížila svoju prácu, jej výsledky a ich význam.

V piatok pripravil svoju prezentácie napríklad Geografický ústav, v ktorom sa hosťom venoval jeho riaditeľ Mgr. Daniel Michniak, PhD. „Okrem iného tu propagujeme súťaž Detská mapa sveta, ktorej sme (spolu s Kartografickou spoločnosťou SR) spoluorganizátorom. Ide o to, ako deti vidia svet a ako to vyjadria prostredníctvom kreslených máp,“ pripomenul s tým, že cieľom je dostať deti cez poznávanie máp k lepšiemu poznávaniu sveta, ktorému sa geografia venuje. Ústav však prezentoval aj monografie, či videoukážky o terénnych prácach vedcov pri zmene vodných tokov po prudkých dažďoch.

Ako povedal vo vedeckom stánku Botanického ústavu Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV RNDr. Jozef Šibík, PhD., návštevníci sa zaujímali napríklad o invázne a nepôvodné pôdne druhy, ktoré sa na Slovensku objavujú, vplyv klimatických zmien činnosti človeka na vegetáciu. Okrem sa mohli dozvedieť aj o nových výsledkoch výskumu toho, ako pôsobia ľudské zásahy do lesov napadnutých lykožrútom.

Stánky Archeologického ústavu sú tradične veľkým lákadlom na podujatiach tohto druhu a aj ten na Víkende so SAV ponúkal zaujímavý zážitok. Podľa Antona Arpáša, technického pracovníka tohto ústavu aj teraz zaujmú 3D modely, ústav ponúka sériu nových posterov z lidarových snímkov, rekonštrukcie rôznych nálezísk, napríklad hradiska v Majcichove. Podľa neho je vždy veľký záujem o 3D modely kostolov, obydlí a postáv, ktoré sú zhotovené podľa skutočných ľudí.

Mgr. Mária Prokipčáková, PhD. sa venovala návštevníkom prezentácie, ktorú na túto akciu pripravil Slavistický ústav Jána Stanislava. Ako vysvetlila, ide o výber z publikácii vedcov tejto inštitúcie. „Sú tam konferenčné zborníky, monografie i časopisy. Ľudia, ktorí sa pri nás pristavili mali celkom jasno v tom, čo robíme, pýtali sa na cyrilo-metodské tradície, zaujímala ich ľudová próza, mali sme otázky na etnoligvistiku...“

Vedecké stánky na piatok pripravili aj Ústav molekulárnej biológie, Ústav ekológie lesa, Ústav anorganickej chémie, Elektrotechnický ústav, Ústav vied o Zemi, Astronomický ústav, Ústyv hydrológie, Ústav informatiky, ale tiež Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra, Ústav polymérov či Historický ústav..

V sobotu by sa mal prezentovať tiež Filozofický ústav, Ústav experimentálnej fyziky, pokračovať bude Živá kniha a aj Turnaj mladých fyzikov, ktorým ozvláštnili podujatie talentovaní stredoškoláci, ktorí ponúkajú návštevníkom rôzne zaujímavé „hračky“, úlohy, či zaujímavosti, ktoré – ako sa vyjadrili - našli v labákoch“ a ktorými sa mladí ľudia postupne dostávajú k skutočným problémom vedy.

Počas celého podujatia majú hostia možnosť vypočuť si v takzvanej Živej knihe SAV prezentácie vedeckých osobností SAV a pýtať sa ich na ich prácu. Na príprave tejto časti podujatia sa podieľali vedci z biomedicíny, polymérov, chémie, fyziky, archeológie, vied o Zemi, elektrotechniky, biodiverzity rastlín, histórie, filozofie, slavistiky, mechaniky strojov či astronómie. V piatok predpoludním ju rozbiehal MUDr. Petr Novák, PhD., z Neuroimunologického ústavu SAV, ktorý v prednáške i odpovediach na otázky vysvetlil, ako komplexne vedci tohto ústavu skúmajú Alzheimerovu chorobu. Pripomenul, čo toto ochorenie spôsobuje pacientom, ich blízkym, okoliu i spoločnosti. Zdôraznil význam intenzívnej starostlivosti, osvety, prevencie a sústredenej pozornosti, ktorú tejto chorobe treba venovať.

Jeho kolega z Ústavu materiálov a mechaniky strojov Ing. František Simančík, PhD. sa popoludní zasa venoval energetickej bezpečnosti, rovnako pútavé boli aj "živé knihy" s manželmi Mgr. Jurajom a Mgr. Zuzanou Kronekovcami PhD., o polyméroch v medicíne, resp. s RDDr. Marekom Vaculíkom, PhD. o biodiverzite, fytoextrakcii aj fytofiltrácii rastlín a vody.

Víkend so SAV pokračuje v sobotu od 10.00 hod. ráno. 

(pod)

Foto (sob)