Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

S priamym vstupom z CERN-u v Ženeve sa účastníkom Dňa otvorených dverí Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach prihlásil Ivan Králik.

Prekvapenie na Skype

9. 11. 2017 | videné 869-krát

Skupina popularizátorov vedy, ktorá sa rokmi vytvorila v Ústave experimentálnej fyziky SAV v Košiciach, je veľmi hravá. Rada prekvapuje – v utorok 7. novembra 2017 sa jej to v rámci tohtoročného Týždňa vedy a techniky opäť podarilo.

Najskôr stredoškolákov z viacerých okresov východného Slovenska ohúrili experti z oddelenia kozmickej fyziky (Pavol Bobík, Ján Baláž, Marián Putiš a Šimon Mackovjak) faktami o výraznom podiele košických konštruktérov na výpravách do vesmíru, o ceste Voyaegerov tam, kde ešte nikdy nik nebol, ale aj záhadou najenergetickejších častíc vo vesmíre i airglowom a hľadaním vysvetlenia, prečo je v noci tma. Ján Baláž mladým pripomenul, že prednedávnom sme oslávili 40-ročné jubileum – na orbitu Zeme bol 24. septembra 1977 vyslaný vedecký satelit Interkozmos-17. Na jeho palube prvá automatická vedecká aparatúra SK-1, skonštruovaná na Slovensku. Predovšetkým košickí fyzici sa odvtedy podieľali na dvadsiatke vesmírnych misií viacerých kozmických agentúr. „Tak to sme fakt netušili, že u nás máme takých úspešných kozmických vedcov a inžinierov. Mysleli sme si, že žijú len v Rusku, USA a Číne,“ poznamenali mládenci na hranici dospelosti.

A nadišiel zlatý klinec programu: klik, klik, klik a už sme vo Švajčiarsku. Vďaka využitiu  skype sa mládež ocitla v najväčšom laboratóriu časticovej fyziky na svete, ktoré predstavuje špičku v oblasti výskumu najmenšej štruktúry hmoty. Z CERN-u (Európska organizácia pre jadrový výskum so sídlom v Ženeve, ktorej je Slovensko členským štátom od roku 1993) sa prihovoril Ivan Králik z ÚEF SAV, ktorý tam aktuálne pôsobí. Predstavil experiment ALICE (ALarge Ion Collider Experiment),  jeden z najväčších experimentov na svete, ktorý sa zaoberá výskumom fyziky mikrosveta. Pri ňom sa využíva veľký hadronový urýchlovač LHC, najväčší urýchľovač častíc na svete. Ivan Králik vďaka kamere umožnil slovenským stredoškolákom vstúpiť do riadiacej miestnosti, kam iných návštevníkov než zamestnancov veľmi nepúšťajú. „Ja som bol v CERN-e pred dvoma rokmi,“ pochválil sa Miroslav Vojtek zo Spojenej školy Juraja Henischa v Bardejove. Učí informatiku a elektroniku a pricestoval s prvákmi a maturantmi, ktorý navštevujú elektrotechnický krúžok. „Návštevu Košíc využijeme aj na exkurziu do počítačovej farmy a prehliadku výstavy Cesta do nanosveta vo Výmenníku na Važeckej ulici.“  Možno sa niektorému z jeho študentov taktiež podarí vidieť CERN na vlastné oči vďaka šanci zúčastniť sa na dvojtýždňovom letnom tábore pre stredoškolákov vo veku 16 - 19 rokov vrátane S'Cool LAB Summer CAMP, ktorý Európska organizácia pre jadrový výskum CERN zorganizovala tento rok po prvýkrát.

Program dňa otvorených dverí na ÚEF SAV sa páčil nielen chlapcom z Bardejova. Pochvalne sa o ňom vyjadrili tiež študentky-tretiačky z Bilingválneho gymnázia Park mládeže v Košiciach so zameraním na španielčinu, ktoré sprevádzala ich učiteľka fyziky Helena Jeníková. Zabodovali u nich najmä praktické ukážky, ktorými doplnila svoju prednášku o extrémnej vede, veľmi nízkych teplotách, Zuzana Medvecká.  Mladí ľudia naplnili časť motta tohtoročného Európskeho týždňa vedy – spoznali a pochopili – a teraz j na nich, či budú aj rozvíjať.  

Text a foto: Katarína Čižmáriková