Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Deň otvorených dverí na Ústave experimentálnej farmakológie a toxikológie SAV.

Ako sa rodí liek

8. 11. 2017 | videné 968-krát

Cyklus prednášok o tom ako vzniká liek pripravili na utorok, druhý deň Týždňa vedy a techniky pracovníci bratislavského Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie SAV. Poslucháčmi boli gymnazisti a ich rovesníci, ktorí študujú na strednej zdravotnej škole.

„Venujeme sa štúdiu a testovaniu takých chemických látok, ktoré sa v budúcnosti môžu stať novými liekmi,“ uviedla Mgr. Denisa Lipcseyová stručne zameranie výskumu svojich kolegov. Svoju prednášku nazvala Streľba na terč. Tým sú pre vedcov z tohto ústavu ochorenia. Stredoškoláci sa od nej dozvedeli, že vývoj nového lieku je náročný, dlhý a drahý proces zložený z dvoch častí – jeho objavenia a testovania. Spolu môžu trvať aj dve desaťročia a stáť zhruba miliardu eur.

Objavenie lieku má niekoľko fáz, pričom prvá je nájsť terč,“ hovorí vedkyňa. „Chorobu, proti ktorej chceme bojovať.“ Vedci v tejto etape potrebujú zistiť, čo ju spôsobuje a ako sa ochorenie prejavuje. Keď to dokážu, majú jasné čo je cieľ. „Potom začneme v laboratóriu hľadať, čím by sme ho mohli zasiahnuť,“ vysvetlila študentom Denisa Lipcseyová. A dodala, že keď vedci vyselektujú z množstva chemických zlúčenín (reč je o desaťtisícoch) aspoň jednu, ktorá je účinná, zasiahli terč. Objavili účinnú látku. Až po ďalších testovaniach, vrátane počítačového modelovania je proces ukončený. Objav lieku trvá aj desať rokov.

Ďalších osem, ale niekedy až pätnásť rokov trvá jeho testovanie. Začína sa predklinickým - na zvieratách. Vtedy sa zisťuje účinnosť lieku, jeho osud v organizme a tiež vedľajšie účinky. Prvé klinické skúšky sa robia na malej skupine ľudí (20 až 100), neskôr na väčšej - v stovkách. V tretej fáze sa robia skúšky na vzorke tisíc až tri tisíc ľudí. Testuje sa účinnosť, efektívnosť, vedľajšie účinky. Až potom nasleduje registrácia.

Jej kolegyňa Mgr. Barbara Kaprinay zaujala v prednáške Liek alebo jed veľmi praktickým vysvetľovaním účinkov, vhodnosti a rizík liekov, ktoré poslucháči poznajú zo slovenského trhu. Posledná prednáška utorňajšieho dopoludnia dňa otvorených dverí Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie SAV lákala aj „hedlajnom“: Nahradí vajce sliepku? Ing. Martin Škandík priblížil študentom rôzne modely testovania liekov, od laboratórnych zvierat, cez bunkové kultúry, 3D modely až po takzvané orgány na čipe. To je – podľa tohto vedca – hudba budúcnosti, na ktorej sa však už intenzívne pracuje. Vysvetlil, že vďaka bunkovým kultúram sa bude dať „celý človek“, všetky jeho životne dôležité orgány, dostať na mikročip, ktorý bude pri testovaní liekov pomáhať vedcom získavať informácie.

Študenti oboch škôl mali tiež možnosť prezrieť si viacero pracovísk Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie SAV.

(pod)

Foto: (sob)