Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Encyklopedický ústav SAV privítal žiakov v rámci TVT.

Školáci medzi encyklopédiami

7. 11. 2017 | videné 832-krát

Ako sa líšia encyklopédie od ostatných kníh? Odpoveď na túto otázku pozná aj školák. Šiestaci a siedmaci z bratislavskej Základnej školy Beňovského 1 s ňou nemali žiadne problémy. Spolu s pracovníkmi Encyklopedického ústavu Slovenskej akadémie vied boli v pondelok dopoludnia zrejme medzi prvými účastníkmi tohtoročného Týždňa vedy a techniky. Podujatia, ktoré už po štrnásty krát poskytuje výskumníkom možnosť prezentovať ich prácu a verejnosti šancu bližšie spoznať vedecký svet.

Riaditeľke ústavu PaedDr. Zuzane Vargovej sa na úvod stretnutia encyklopedistov so školákmi zišla pedagogická prax. Utíšiť a najmä zaujať viac ako tri desiatky školákov nie je vždy jednoduché. Keď viacerí vymenovali, aké rôzne encyklopédie (prírodovednú, športovú...) poznajú, dozvedeli sa, že tento ústav SAV pripravuje takú, ktorá v sebe zahŕňa poznatky zo všetkých ostatných. Ide o komplexnú všeobecnú slovenskú Encyclopaediu Belianu, ktorej sa ústav venuje už od roku 1999 a na začiatku tohto roku prezentoval už jej ôsmy zväzok.

Pre tých žiakov, ktorí s podobnými knihami ešte neprišli do styku riaditeľka ústavu vysvetlila napríklad čo je heslo, ako je spracované a ako zaradené. „V ostatnom, ôsmom zväzku sme sa dostali po polovicu písmena K,“ zdôraznila Zuzana Vargová. S tým, že ústav čaká ešte veľa práce. Podľa nej sa celé dielo skončí po ďalších zhruba ôsmich zväzkoch. „Na každom pracuje zhruba 600 autorov,“ doplnil informáciu prof. Ing. Štefan Luby, DrSc., predseda redakčnej rady Encyclopaedie Beliany. Medzi mladých hostí Encyklopedického ústavu prišiel okrem iného aj kvôli tomu, aby im povedal viac o histórii encyklopédii všeobecne a najmä o tejto najväčšej slovenskej.

Žiaci sa dozvedeli okrem iného aj to, že doteraz je spracovaných zhruba 65 tisíc hesiel, plán hovorí o celkovom počte 150 tisíc. Pýtali sa napríklad na pôvod názvu, tvorbu hesiel ale aj na detaily, ako je napríklad získavanie obrázkov či grafická úprava výpravných kníh. Podľa riaditeľky ústavu Zuzany Vargovej sú zostavovatelia s prácou grafikov spokojní, i tak však v spolupráci s odborníkmi chystajú jej citlivú modernizáciu.

Medzi otázkami školákov bola aj otázka, čo budú pracovníci Encyklopedického ústavu robiť, keď Belianu dokončia. Odpoveď sa čiastočne skrýva v informácii, že začiatkom budúceho roku bude štartovať internetová podoba Encyclopaedie Beliany. Čo znamená nielen zvládnuť technické detaily tejto jej novej podoby, ale vlastne aj revíziu podstatnej časti hesiel.

(pod)

Foto: (sob)