Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ilustračné foto.

Voda je bohatstvom Slovenska

30. 9. 2017 | videné 718-krát

Na prvý pohľad to vyzeralo na suchú bežnú prezentáciu. Napriek tomu, že jej hlavnou témou bola - voda. No čo sa už o nej nové dozvieme? Že je pitná? Závadná? Tvrdá? Mäkká? Že ju má niekto v kolene?

Ústav hydrológie SAV nemal v rámci Európskej noci výskumníkov pridelené v bratislavskej Starej tržnici najvýhodnejšie miesto. Na poschodí pri stene. No možno práve vďaka tomu prichádzali k vedeckému stánku „zvedavci“ s úprimným záujmom. „Prekvapuje ma, koľkí sú zvedaví na naše horské plesá. Teší ma, že aj medzi mladými je zrejme veľa turistov,“ usmieva sa Mgr. Marcel Garaj, ktorý spolu s ďalším doktorandom Mgr. Cyrilom Simanom skloňuje vodu pred návštevníkmi vo všetkých pádoch a súvislostiach. Marcel sa viac špecializuje na problematiku kvantity a Cyril zasa viac na otázky kvality vody. Hovorí o poldruhatisícke minerálnych prameňov na Slovensku aj o tom, ako vysvetľuje návštevníkom, čo obsahujú minerálne vody. Miestami najmä deťom s úsmevom zopakuje, že nie sú len vo fľašiach z obchodu. Pred postermi upozorňuje aj na bodové a nebodové znečistenia našich vôd. Tie prvé súvisia s konkrétnymi miestami znečisťovania, napríklad priemyselnými podnikmi, nebodové sú zasa plošné, disperzné. „Neraz napríklad z hnojív v poľnohospodárskej pôde,“ pripomína Cyril, ktorý sa spolu s Yvettou Velískovou venoval okrem iného aj téme: Transport znečistenia v povrchových tokoch. Zaoberá sa aj vplyvom parametrov povodia a toku na šírenie znečistenia vody.

Všeobecne vieme, že bez vody prežijeme len tri až sedem dní, kým bez jedla možno aj mesiac. Menej je už známe, že minimálne 1,8 miliardy ľudí vo svete používa zdroje pitnej vody, ktoré sú kontaminované fekáliami, alebo že z dostupnej vody na Zemi môžeme používať iba tri desatiny. Aj doktorandi Ústavu hydrológie SAV zdôrazňovali, že naša pitná voda patrí k najkvalitnejším v Európe. O to vážnejšie je, ak častým problémom našich studní je prítomnosť mikrobiologického znečistenia a dusičnany. Jedna zo základných otázok znie: Poznáš vodu, ktorú piješ? Cyril Siman ponúka z oblasti hydrológie jednu zaujímavosť za druhou. Až nám je ľúto, že ho musíme uvoľniť pre zvedavcov, ktorí sa na Európskej noci výskumníkov zaujímajú aj o vodu. A nielen na pitie či na kúpanie... Za pár minút to vieme celkom jasne. Voda, hoci máme pocit, že o nej tak veľa vieme, nie je "suchá" téma... (spn)