Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prednáška Márie Omastovej na Noci výskumníkov 2017.

Deň a noc výskumníkov v piatich mestách Slovenska

29. 9. 2017 | videné 961-krát

Bohatý, atraktívny a v mnohom aj inšpirujúci program priniesol 11. ročník Európskej noci výskumníkov. Organizovalo ju 24 štátov Európy, vrátane Slovenska, kde sa prezentovalo v piatich mestách (Bratislava, Banská Bystrica, Žilina, Poprad, Košice) takmer 1400 slovenských a zahraničných vedcov.

Slovenská akadémia vied prispela významnou mierou (stánkami ústavov SAV, prednáškami aj odbornou garanciou) do programu podujatia, ktoré sa aj tento rok tešilo značnému záujmu verejnosti. Oficiálne ho otvorili v bratislavskej Starej tržnici aj za účasti predsedu SAV prof. Pavla Šajgalíka až podvečer o 18,15 hodine, no už od rána prúdili stovky návštevníkov do priestorov, ktoré opäť dýchali vedou, výskumom a poznávaním „tajomstiev“ nášho každodenného sveta. Motto 11. ročníka bolo: "Made by Science – Vytvorené vedou"  

Predseda SAV prof. Pavol Šajgalík adresoval pri slávnostnom otvorení odkaz pre tých, ktorí s ním stáli na pódiu, ale aj pre tých, ktorí sa v stánkoch prihovárali verejnosti. „Veľmi by som si prial, aby sme my na pódiu dokázali zabezpečiť atraktivitu povolania vedca na Slovensku. Aby pre tých mladých ľudí, ktorí sú tu, bola kariéra vedca nielen naplnením ich túžob, ale aby im zabezpečovala aj pohodlný materiálny život.“

Atrakciou 11. ročníka Európskej noci výskumníkov bola aj ukážka kinetickej svetelnej inštalácie Fyzikálnym ústavom SAV, Centrom pre výskum kvantovej informácie, prednášky špičkových zahraničných aj domácich odborníkov, vrátane vedkyne roka Ing. Márie Omastovej DrSc., členky Predsedníctva SAV o polyméroch a kompozitoch, workshopy a prezentácie vedeckých inštitúcií. (Len v Bratislave bolo osemdesiat vedeckých stánkov, z toho 24 z jednotlivých ústavov SAV – bližšie riporty z prezentácii prinesieme na webe SAV v nasledujúcich dňoch.)

Sprievodným podujatím Európskej noci výskumníkov 2017 bol pilotný ročník  súťaže Falling Walls Lab Slovakia (FWLS). Víťazom sa stal Stanislav Hrivňak z Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach so svojím nápadom mikro-CT pre zobrazovanie vnútra malých zvierat alebo buniek. Ambíciou podujatia Falling Walls Lab je poskytnúť nový pohľad na známu problematiku. (spn)