Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Docentka Alena Fedoročková z Ústavu materiálov HF TUKE popularizovala vedu aj na Noci výskumníkov 2016 v košickom OC Optima.

V Košiciach o chémii, v Piešťanoch s umením

25. 4. 2017 | videné 846-krát

Posledný aprílový týždeň prinesie poriadnu porciu popularizácie vedy. V Košiciach bude zhodou okolností vo Vedeckej kaviarni i vo Vedeckom brlohu dominovať chémia, v Piešťanoch pokračuje čerstvo rozbehnutý cyklus vedeckých kaviarní – tentoraz umením.

Vedecká kaviareň v Košiciach sa uskutoční tradične v poslednú stredu v mesiaci, presnejšie 26. apríla o 18. hodine v Kulturfabrik Tabačka na Gorkého ulici 2. Tajomstvá chémie na ceste z laboratória do praxe odhalí doc. RNDr. Alena Fedoročková, PhD. z Technickej univerzity Košice (TUKE). Pri jej názornom výklade a ukážke experimentov sa návštevníkom zíde zmysel pre dobrodružstvo a schopnosť diviť sa a žasnúť, pretože s „chémiou bez (m)učenia“ sa dozvedia mnoho fascinujúcich informácií o pôvode materiálov, s ktorými sa dennodenne stretávajú. Lektorka tiež porozpráva príbeh, ako si „Popoluška veda“ poradila s nečistotou a odpadom.      

Vedecká kaviareň v Piešťanoch je pripravená na štvrtok 27. apríla o 17:30 hod.  V národnej kultúrnej pamiatke Elektrárňa, zrekonštruovanej na Centrum tvorivej energie a umenia, sa bude PaedDr. Mgr. Art. Boris Vaitovič, PhD. z Fakulty umení TUKE zamýšľať, ako blízko majú k sebe umelec a vedec. Uvedie príklady ako rôzne vedecké objavy a technické riešenia môžu obohatiť umenie a naopak – ako umenie môže lepšie vysvetliť i priblížiť mnohé vedecké a technické objavy. Predvedie ukážky umeleckých inštalácií, kde sa veda a technika stáva nenahraditeľným nástrojom na vyjadrenie umelca.

Do tretice sa budú s vedou oboznamovať deti. V sobotu 29. apríla o 14. hodine vo Výmenníku SPOTs na Ulici obrody v Košiciach vysvetlí školákom Ing. Lucia Dovalová, učiteľka chémie a výtvarnej výchovy v ZŠ v Badíne (okr. Banská Bystrica) proces i kúzla kryštalizácie. „Keďže väčšina kryštálikov mnohých látok je priehľadná, pokúsime sa ich  ´sfarbiť´ v polarizovanom svetle. Pripravíme si vzorky kryštálikov a pozrieme sa na ne cez improvizovaný polarizačný mikroskop, aký si deti ľahko môžu vyrobiť aj doma,“ sľubuje. V praxi má dobre overené, čo deti dokážu, lebo už roky vedie chemický krúžok Kremík.

(kč)

Foto: archív A. F.