Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Dve nové knihy o stredovekých dejinách

7. 4. 2017 | videné 1174-krát

Medzi čitateľov sa dostávajú dve zaujímavé knihy z produkcie Historického ústavu SAV. Obe sa zaoberajú témou stredoveku – ponúkajú nové a originálne pohľady na osobnosti a fenomény tohto fascinujúceho obdobia európskych dejín.  

 

Monografu  Barbara von Cilli. Die Schwarze Königin (1392 – 1451) vydalo nemecké vydavateľstvo Peter Lang a je vôbec prvou biografiou venovanou Barbore Celjskej, druhej manželke Žigmunda Luxemburského. Počas tridsiatich rokov, ktoré prežila po jeho boku, získala uhorskú, rímsko-nemeckú aj českú korunu. V tejto pozícií dokázala výrazným spôsobom ovplyvňovať politiku, hospodárstvo aj kultúru stredoeurópskeho regiónu. Napriek tomu sú znalosti o jej živote dodnes opradené mýtmi a legendami, ktoré  vznikali už krátko po Barborinej smrti.  Už počas svojho života bola systematicky vykresľovaná vo výrazne negatívnom svetle ako „nemecká Messalina“ alebo „Čierna kráľovná“.  Autorka jej životopisu Daniela Dvořáková na základe analýzy dovtedy neznámych prameňov koriguje viaceré chybné a neoverené tvrdenia, ktoré sa o Barbore Celjskej tradovali nielen v legendách, ale aj vo vedeckej literatúre. Kniha  Čierna kráľovná  je nielen najpresnejším obrazom o živote tejto nepochybne významnej a vplyvnej ženy, ale podrobne opisuje aj spoločenské postavenie, význam a spôsob života kráľovnej na sklonku stredoveku. Práca je voľným pokračovaním biografie Žigmunda Luxemburského Rytier a jeho kráľ, ktorá sa dočkala štyroch vydaní na Slovensku i v zahraničí.

 

Kolektívna monografia slovenských a českých autorov Od symbolu k slovu. Podoby stredovekej komunikácie.  približuje odbornej aj laickej verejnosti rozmanité podoby komunikácie stredovekých ľudí. Jednotlivé kapitoly skúmajú fenomén komunikácie z historicko-kultúrneho hľadiska a vychádzajú z rozsiahleho archívneho i umenovedného výskumu na Slovensku a v zahraničí. Publikácia je rozdelená do piatich tematických okruhov: diplomatická prax, písomná a ústna komunikácia, symbolická komunikácia, literárna ako aj vizuálna a hudobná komunikácia. Autori práce ukazujú, akými komunikačnými prostriedkami stredovekí ľudia disponovali, aké vzdialenosti a prekážky prekonávali pri odovzdávaní posolstva, aké informácie a myšlienky zdieľali, šírili či utajovali. Čitateľ sa dozvie ako prebiehal komunikačný proces počas diplomatických rokovaní a krízových situácií, akú funkciu spĺňali komunikačné médiá stredoveku ako boli napr. úradné listiny, listy, rukopisy, nástenné maľby či pečate a či nepôsobili obrazové symboly, rituály a gestá oveľa účinnejšie ako hovorené slovo. Pri hľadaní odpovedí na tieto, ale aj viaceré ďalšie otázky autori ponúkajú pohľad na svet, v ktorom každodenný život sprevádzal zvuk zvonov, najďalej sa dovidelo z hradnej či mestskej veže a dôležité správy oznamoval hlásnik.  

Adam Hudek

 

Kniha Barbara von Cilli Die Schwarze Königin (1392 – 1451) vychádza vo vydavateľstve Peter Lang v nemeckom jazyku. Slovenské vydanie Barbora Celijská (Čierna kráľovná)  vyšlo v roku 2014 vo vydavateľstve Rak.

(r.)

 

DVOŘÁKOVÁ, Daniela. Barbara von Cilli. Die Schwarze Königin (1392 – 1451) : Die Lebensgeschichte einer ungarischen, römisch-deutschen und böhmischen Königin. Frankfurt am Main ; Bratislava : Peter Lang Internationaler Verlag der Wissenschaften : VEDA, 2017, 344 strán.

HLAVAČKOVÁ, Miriam (ed.). Od symbolu k slovu. Podoby stredovekej komunikácie. Bratislava : VEDA, 2016, 456 strán.