Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Profesor Ladislav Burlas v kruhu bývalých kolegov, žiakov a mladých muzikológov v Ústave hudobnej vedy SAV

Profesor Ladislav Burlas oslávil jubileum s muzikológmi akadémie

6. 4. 2017 | videné 1026-krát

Profesor PhDr. Ladislav Burlas, DrSc., Dr. h. c., dlhoročný riaditeľ Ústavu hudobnej vedy SAV sa v pondelok 3. apríla 2017 dožil vzácneho životného jubilea – 90. narodenín. Pri tejto výnimočnej príležitosti sa v utorok 4. apríla konalo v Ústave hudobnej vedy SAV slávnostné spoločné zasadnutie Vedeckej rady a pracovníkov ústavu, na ktoré prijal pozvanie aj jubilant.

Profesora Burlasa privítala predsedníčka Vedeckej rady ÚHV PhDr. Janka Petőczová, CSc., ktorá stručne predstavila jeho prínos pre slovenskú muzikológiu, jeho kompozičné a hudobno-pedagogické aktivity a jeho zásluhy pri formovaní ústavu v troch špecifických líniách – historickej muzikológii, systematickej muzikológii a etnomuzikológii. Pripomenula, že po skončení pôsobenia vo funkcii riaditeľa na ústave v rokoch 1964 – 1988 ostal prof. Burlas na akadémii pôsobiť ako externý člen Vedeckej rady a tiež ako predseda Spoločnej odborovej komisie pre doktorandské štúdium v odbore teória a dejiny hudby, kde udržiaval vysokú latku náročnosti pri obhajobách dizertačných prác.

Zámerom stretnutia bolo zoznámiť mladých muzikológov s vedúcou osobnosťou hudobnej vedy na Slovensku a vice versa – predstaviť pánu profesorovi súčasné, ale aj novopripravované projekty. V diskusii s mladými prof. Burlas ocenil pokračovanie v tradícii náročného komparatívneho základného výskumu hudobných prameňov (pramene k dejinám divadla na prelome 19. a 20. storočia, Jana Laslavíková; učebnice klavírnej hry v 18. a 19. storočí, Andrej Čepec), hĺbkový výskum hudby druhej polovice 20. storočia (tvorba Tadeáša Salvu, Michal Ščepán) a interdisciplinárny, resp. transdisciplinárny výskum zvuku historických organov (Andrej Štafura). Stále vitálny pán profesor, ktorý sleduje prácu a úspechy svojho bývalého pracoviska, prišiel aj teraz so zaujímavými a podnetnými myšlienkami v oblasti súčasných trendov európskej muzikológie. Pripomenul, že spoločenské vedy si vyžadujú nový typ spolupráce, na vyššej úrovni vzájomnej komplementácie umenovedných disciplín.

Profesorovi Burlasovi úprimne blahoželali všetci prítomní, nielen tí mladší, pre ktorých je inšpiratívnym vzorom, ale aj jeho bývalí kolegovia, žiaci a odchovanci, aj externí členovia VR ÚHV Dr. Ladislav Kačic (SÚJS SAV) a doc. Dr. Vladimír Zvara (KM FiFUK). Na záver podujatia zaznela „hudobná hádanka“, pôsobivá skladba pre miešaný zbor Nemýli ma chmúrny mrak (na text básne L. Novomeského zo zbierky Dobrý deň), ktorú premiérovo uviedol ešte v roku 1981 Štefan Klimo s Lúčnicou na Týždni novej slovenskej hudobnej tvorby; vtedy prof. Burlas skromne poznamenal: „Toto mi je nejaké povedomé“ a všetci hneď vedeli, čia hudba znie – hádanka bola rozlúštená. Hudba prof. Burlasa prezrádza aj z jeho umeleckej a ľudskej stránky. V ten istý deň vo večerných hodinách sa konal v Pálffyho paláci komorný koncert v cykle (Ne)známa hudba (Albrechtina), na ktorom odzneli sólové virtuózne husľové skladby a cykly pre husle a klavír, zhudobňujúce slovenské ľudové piesne od prof. Burlasa. Dlhý potlesk, ktorý ukončil koncert a ďalšie gratulácie zakončili tento výnimočný deň, ktorý potvrdil, že slovenská muzikológia a hudobná kultúra majú osobnosti, že majú na čo nadväzovať.

Želáme Vám, pán profesor, veľa, veľa zdravia, šťastia, optimizmu, tvorivosti a krásnych osobných chvíľ. Ad multos annos!

(JP)