Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Marián Gajdoš víta účastníkov konferencie. Za predsedníckym stolom (zľava) projektová manažérka Anna Kalistová, riaditeľka CSPV SAV Denisa Fedáková, Rune Gjertin Rafaelsen, starosta samosprávneho kraja Sør-Varanger, vedúci Nórskeho Barentsovho sekretariátu Lars Georg Fordal, viceprimátor Užhorodu Oleksandr Bilak a Serhij Ustyč z Užhorodu.

Ako inovovať cezhraničnú spoluprácu

30. 3. 2017 | videné 829-krát

Identifikáciou faktorov úspešnosti i bariér cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskom  Ukrajinou a možnosťami jej  inovácie sa na medzinárodnej vedeckej konferencii s názvom Inovatívne zabezpečenie súčasnej cezhraničnej spolupráce Slovenska a Ukrajiny v Starej Lesnej zaoberalo vyše 60 odborníkov zo Slovenska, Ukrajiny, Nórska, Poľska a Holandska.

Konferencia bola jedným zo záverov riešenia projektu Poskytovanie informácií a implementácia inovačných prístupov v cezhraničnej spolupráci medzi Slovenskom a Ukrajinou (č. CBC01030), financovaného z grantu Nórskeho kráľovstva prostredníctvom Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu SR. Prijímateľom je Centrum spoločenských a psychologických vied SAV – Spoločenskovedný ústav v Košiciach. Na jeho realizácii sa podieľa tiež Inštitút transhraničnej spolupráce v Užhorode (Ukrajina), Orgán samosprávy regiónu Finmark (Vadso, Nórsko), Inštitút stability a rozvoja Slovensko, Košický samosprávny kraj a Medzinárodný inštitút transhraničnej analýzy a manažmentu v Užhorode.

Cieľom projektu je štúdium štruktúr Barentsovej Euro-arktickej rady (BEAR) a ich úlohy pri úspešnom rozvoji cezhraničnej spolupráce medzi prihraničnými oblasťami Nórska a Ruska, ako aj analýza ďalších faktorov úspešnosti BEAR a ich aplikácie v podmienkach Slovenska a rozvoja jeho cezhraničnej spolupráce s Ukrajinou,“ hovorí Anna Kalistová, projektová manažérka a vedúca Spoločenskovedného ústavu CSPV SAV v Košiciach. Odbornými garantmi projektu sú naslovovzatí experti, ktorí sa transhraničným vzťahom medzi Ukrajinou  a Slovenskom venujú mnoho rokov – Marián Gajdoš, historik a samostatný vedecký pracovník SvÚ CSPV SAV, a profesor Užhorodskej národnej univerzity Serhij Ustyč, riaditeľ Inštitútu transhraničnej spolupráce v Užhorode.    

Počas dvoch dní konferencie odzneli v jednotlivých sekciách takmer tri desiatky vystúpení. Napríklad Lars Georg Fordal, vedúci Nórskeho Barentsovho sekretariátu so sídlom v Kirkenes, predstavil ich konkrétne aktivity v rozvoji cezhraničnej spolupráce, Rune Gjertin Rafaelsen, starosta samosprávneho kraja Sor-Varanger, sa zameral na príklady v provincii Finmark. Inovačným aktivitám a prístupom BEAR a Regionálnej rady užitočným aj pre rozvoj slovensko-ukrajinskej cezhraničnej spolupráce sa venovali Ivana Studená a Richard Filčák z Prognostického ústavu CSPV SAV i Volodymyr Prychoďko z Užhorodskej národnej univerzity. Alexander Mušinka z Prešovskej univerzity analyzoval multikultúrnu situáciu na východnom Slovensku, Zlatica Sáposová z SvÚ CSPV spolu k Rozáliou Múdrou analyzovali špecifiká štruktúry a obsahu úspešných projektov na území Košického samosprávneho kraja za obdobie rokov 2007 – 2013 a porovnávali poznatky z ich realizácie v slovensko-ukrajinskom pohraničí a z uskutočňovania obdobných projektov v euroarktickom regióne. Veľmi prínosnou bola tiež sekcia zameraná na význam rozvoja spolupráce pri budovaní cezhraničných štatistických nástrojov a informačných zdrojov, ako aj sekcia, ktorá sa venovala formulovaniu praktických odporúčaní na zvýšenie efektívnosti cezhraničnej spolupráce v prihraničných regiónoch, ktoré patria k menej rozvinutým častiam Slovenska a Ukrajiny, a to z hľadiska ich podielu na investíciách, na nezamestnanosti a na príjmoch obyvateľstva.

„Na základe doterajších výsledkov z riešenia projektu možno usudzovať, že aj slovensko-ukrajinskú cezhraničnú spoluprácu treba viac zamerať na hľadanie nástrojov pre získavanie a udržanie mladých a talentovaných ľudí, na propagovanie prepojenia a mobility tomto prostredí, na  rozvíjanie kultúrneho a ekonomického potenciálu regiónov a zvyšovanie  životnej úrovne ich obyvateľov a aj na zlepšovanie kvality prostredia pre návštevníkov,“ vysvetľuje Anna Kalistová. „Poznatky zo štúdia škandinávskych skúseností  nám poskytujú námety, inšpiráciu ako aj priame návody na riešenie týchto, ale aj ďalších problémov a na prekonávania ďalších bariér.“

Závery a odporúčania z realizácie projektu riešitelia sformulujú a budú dané k dispozícii  pre potreby orgánov a inštitúcií zaoberajúcich sa otázkami cezhraničnej spolupráce na východnom Slovensku a v Zakarpatskej oblasti Ukrajiny.

https://www.youtube.com/watch?v=517NoXXsvLs

Text a foto: Katarína Čižmáriková